آیا از بوی بد دهان رنج می برید آیا در هنگام صحبت کردن به خاطر بوی بد دهان خجالت می کشید و باعث کاهش اعتماد به نفس در شما شده است بهترین راه درمان بوی بد دهان چیست آیا با روش های خانگی می توان بوی بد دهان را رفع کرد

به علت مواردی که در ادامه مطلب ذکر خواهد شد. ممکن است دهان شما بوی بد و نامطبوع بگیرد. که هم برای خودتان و هم برای دیگران آزار دهنده باشد. و چه بسا که حتی شما را از ارتباط گرفتن با دیگران گریزان کند.پس اگر از جمله کسانی هستید که بوی بد دهان آزارشان می دهد،حتما به فکر درمان بوی بد دهان خود باشید.

بوی بد دهان دلایل متفاوتی دارد. بنابراین در گام اول باید علت بوی بد دهان را بررسی کرده و سپس درصدد درمان برآیید. گاهی حتما باید از یک دندانپزشک کمک بگیرید.چون ممکن است . علت بوی بد دهان مربوط به دندان و عفونت های شدید دندان و لثه باشد.

علت بوی بد دهان چیست

علت بوی بد دهان می تواند مواردی همچون :باقی ماندن غذا بین دندان‌ها،التهاب لثه،سینوزیت ، عفونت‌های تنفسی، مشکلات گوارشی، بیماری دیابت، استفاده از غذاهای گوگرددار مثل سیر و پیاز و استعمال سیگار از علل شایع بوی بد دهان است که قابل پیشگیری و درمان است.

برای درمان بوی بد دهان چه مواردی موثر می باشد

کلیه مواردی که در درمان بوی بد دهان موثر می باشد. را در ادامه مطلب همراه با نحوی استفاده و راه درمان را بیان خواهیم کرد. ولی به طور خلاصه شگرد خانگی برای رفع بوی بد دهان مواردی چون جویدن جعفری، استفاده از چاشنی‌های معطر پس از هر وعده غذایی، مسواک کردن با جوش شیرین، مصرف کرفس و … در رفع بوی بد دهان موثرند.

درمان بوی بد دهان با 9روش خانگی و طبیعی

درمان بوی بد دهان با 9روش خانگی،رفع بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان با 9روش خانگی و طبیعی

روش اول:مسواک کردن با جوش شیرین

مسواک کردن با جوش شیرین در رفع بوی بد دهان بسیار موثر می باشد. چون مولکول‌های بو را به خود جذب می‌کند و خواص ضدباکتریایی دارد.

نحوه استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی نامطبوع دهان

برای این منظور مقداری جوش شیرین روی مسواک خود بریزید و دندان‌ها و روی زبان را با آن مسواک بزنید تا تأثیر معجزه آسای آن را در پاک‌سازی دهان مشاهده کنید.

روش دوم:استفاده از عرق نعناع

عرق نعناع بوی بد دهان را کم می‌کند. استفاده از عصاره نعناع یا عرق نعناع قبل از خوابیدن و پس از خوردن غذا می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی ناشی از تخمیر مواد غذایی و ایجاد بوی بد دهان بسیار مؤثر باشد.

روش سوم:مصرف سبزی جعفری

درمان بوی بد دهان با 9روش خانگی،رفع بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان با سبزی جعفری

جویدن مقداری سبزی جعفری موجب کاهش بوی بد دهان که ناشی از خستگی روزانه و نخوردن غذا است، می‌شود. مصرف جعفری بعد از غذا به تازه شدن بازدم کمک می‌کند. جعفری منبع غنی از کلروفیل است که به عنوان یک خوشبوکننده طبیعی دهان عمل می‌کند. این سبزی هم چنین مثل یک خنک کننده طبیعی در دهان احساس تازگی و تمیزی ایجاد می‌کند.

اگر برگ جعفری به صورت آدامس جویده شود، بوی بد دهان را از بین می‌برد و استفاده از سیب بعد آن برای درمان بوی دهان بسیار موثر است. از طرفی جعفری، تحریک‌کننده‌ی اشتهاست و به هضم غذا نیز کمک می‌کند.

روش چهارم:مصرف پونه

پونه برطرف‌کننده سکسکه و بوی بد دهان می باشد. پونه از خانواده نعناع است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است. پونه ضد سرفه است و بوی بد دهان را از بین می‌برد و به عنوان ضدعفونی‌کننده به شمار می‌رود.

پونه را به عنوان تحریک‌کننده تولید صفرا نیز می‌شناسند. پونه از مشکلات و ناراحتی‌های گوارشی مثل ‌ترش کردن معده جلوگیری می‌کند، برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.

روش پنجم:استفاده از چاشنی‌های معطر 

استفاده از چاشنی‌های معطر مثل میخک، دانه‌های هل و رازیانه نیز پس از هر وعده غذایی در درمان بوی بد دهان بسیار موثر است. این چاشنی‌های گیاهی خواص ضدمیکروبی دارند و بهداشت دهان و دندان‌ها را بهبود می‌بخشند.یک وعده غذای کرفس‌دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می‌شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند.

روش ششم:خوردن کرفس

درمان بوی بد دهان با 9روش خانگی،رفع بوی بد دهان

درمان گیاهی بوی بد دهان با کرفس

درمان بوی بد دهان با خوردن کرفس. کرفس سبزی زیبا، خوش‌عطر و پرخاصیتی است. یک وعده غذای کرفس‌دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می‌شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. کرفس 2 تا 3 درصد اسانس یا عطر دارد.

روش هفتم:خوردن انجیر

درمان بوی بد دهان با 9روش خانگی،رفع بوی بد دهان

درمان خانگی بوی تند دهان با انجیر

خوردن انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، انجیر میوه‌ای مقوی و شیرین است که موجب از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ اگر انجیر با عسل مخلوط شود در تسکین زخم معده بسیار مفید خواهد بود.

روش هشتم:نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی نیز یکی از راهکارهای مفید برای کاهش بوی بد دهان است. نوشیدن آب، هم به پاک شدن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها کمک کرده و هم از خشکی دهان جلوگیری می‌کند. به همین دلیل بوی بد دهان را نیز رفع می‌کند.

روش نهم:مصرف قهوه

کاهش بوی بد دهان با مصرف قهوه. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قهوه باعث خنثی شدن یا کاهش باکتری‌هایی در دهان می‌شود. که فعالیت آن‌ها از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند در دهان است. از این رو پزشکان به افرادی که از بوی بد در تنفس رنج می‌برند توصیه می‌کنند قهوه بنوشند.

البته دقت داشته باشید که نوشیدن زیاد قهوه به دلیل خشکی دهان ممکن است اثر عکس داشته باشد؛ پس نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد.

منبع:تبیان