اگر شما هم با امکان استفاده کردن از ریمل هنوز هم مژه و چشمان زیبای دلخواه خود را ندارید به احتمال 99% در انتخاب و طرز استفاده از ریمل در اشتباه هستید. ابتدا ریمل مناسبی را خریداری کنید و بعد مژه های خود را برای ریمل زدن آماده کنید و درنهایت طرز صحیح استفاده از ریمل است.

تمامی نکات تک ب تک دارای اهمیت ویژه در زیباتر و خاص ترشدن چشمان شما نقش دارند.اگر میخواهید چشمانی بی نظیر داشته باشید تمامی نکات این آموزش را مطالعه کنید.

انتخاب و خرید ریمل مناسب

فرمول صحیح برای خرید ریمل خود را بیابید:
در ابتدا باید بگویم که برای داشتن چشمانی زیبا باید ریمل مناسبی خریداری کنید و بر خلاف تصور افراد ریمل تنها یک نوع نیست و برای هر نوع مژه یک نوع ریمل مناسب وجود دارد.

انواع مختلف ریمل را برای شما معرفی می کنیم:

 • ریمل تیوبینگ که دارای ترکیبات پلیمری خاصی است و باعث ایجاد بافتی دور مژه می‌شود و آن را بلندتر و ضخیم‌تر نشان می‌دهد
 • ریمل حجم دهنده یا ضخیم کننده که باعث سیاه‌تر و پرتر دیده شدن مژه‌ها می‌شود و برای افرادی که مژه‌های کمرنگ و کم‌پشت دارند مناسب است.
 • ریمل بلندکننده که باعث بلندتر شدن مژه‌ها می‌شود و برای افرادی که مژه کوتاه دارند مناسب است.
 • ریمل فیبری که حاوی رشته‌های فیبر است و به مژه‌ها حالتی طبیعی می‌دهد و به طول و ضخامت آن می‌افزاید.
 • ریمل فرکننده که باعث فرم گرفتن مژه‌ها به سمت بالا می‌شود و برای افرادی که مژه‌های صاف و به سمت پایین دارند مناسب است.
 • شما میتوانید بصورت همزمان از چند نوع ریمل استفاده کنید برای مثال هم از ریمل فر کننده استفاده کنید و هم از ریمل بلند کننده
 • نوعی از ریمل ها برای بیشتر از یک نوع کاربرد تهیه شده اند و حالت ترکیبی دارند و اگر شما اطمینان ندارید که کدام نوع ریمل مناسب شما است از نوع ریمل ترکیبی استفاد کنید.

برس ریمل نیز حائز اهمیت است:

جدا از فرمول و ترکیب مواد ریمل ،برس ریمل نیز در تاثیر ریمل روی مژه های شما نقش دارد. در انتخاب برس ریمل نیز باید دقت شود:

 • برای مژه‌های پلک پایین از برسی استفاده کنید که سر آن کوچک باشد.
 • اگر میخواهید مژه های بلند و مجزا داشته باشید برسی انتخاب کنید که موهای کوتاه و با فاصله داشته باشد.
 • اگرمی‌خواهید مژه‌های پرپشت و حجیم داشته باشید برسی انتخاب کنید که ضخیم باشد و موهای فشرده‌ای داشته باشد.

 

انتخاب ریمل مناسب:

 • از ریمل‌های ضدآب استفاده کنید: اگر می‌خواهید ریمل شما در طول روززیبا و بدون بهم ریختگی باقی بماند ریمل مناسب برای شما ریمل ضدآب است. ریمل ضدآب در مقابل اشک، رطوبت هوا ، عرق و … مقاوم استو به یک دست ماندن مدل مژه‌ ها کمک می‌کند. در این صورت لازم نیست نگران سیاه شدن زیر چشم و خراب شدن آرایش خود باشید. ایراد ریمل‌های ضدآب این است که پاک کردن آن ساده نیست درصورتی این ریمل را انتخاب کنید که پاک کننده آرایش چشم هم در منزل داشته باشید.

   

 • اگر از لنزهای زیبایی یا طبی استفاده می‌کنید ریمل مناسب برای شما ریمل ضدحساسیت است که مانع از قرمزی و تحریک چشم می‌شود.

   

 • ریمل هایتان را تازه نگه دارید: مانند تمامی مواد آرایشی، ریمل نیز با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می‌دهد و یک ریمل کهنه نه تنها آرایش شما را خراب می‌کند بلکه ممکن است باعث آسیب چشم و حتی عفونت شود. مواد ریمل به نوعی است که خیلی زود در مقابل هوا غلیظ و خمیری می‌شود و همه آلودگی‌های محیط را به خود جذب می‌کند به همین دلیل نباید ریمل را بیش از سه ماه استفاده کرد.
  اگر چند ریمل دارید که دریاد نگه داشتن تاریخ مصرف آن‌ها ممکن نیست روی آن‌ها برچسب بزنید و تاریخی را که در ریمل را برای اولین بار باز کردید روی آن یادداشت کنید و سه ماه بعد آن ریمل را دور بریزید.

   

 • از ریمل های سیاه استفاده کنید: برای داشتن چشمانی زیبا مناسب است از ریمل سیاه استفاده کنید چون این ریمل مژه‌ها را پرتر و بلندتر نشان می‌دهد و بهتر است مطمئن شوید که تیره‌ترین رنگ ممکن
  را انتخاب کرده‌اید. ریمل‌های رنگی مثل آبی و بنفش یا سبز و رنگ‌های دیگر را برای مژه‌های پایین نگه دارید. البته اگر پوست شما خیلی روشن است و رنگ سیاه تضاد زیادی با چهره شما دارد می‌توانید از ریمل‌های قهوه‌ای تیره استفاده کنید.

آماده سازی مژه‌ها برای ریمل زدن :

مژه‌هایتان را نرم کنید : پس ازآن که ریمل مناسب را تهیه کردید باید مژه‌ها را برای ریمل زدن آماده کنید. اگر مژه‌های شما نرم و سالم باشند ریمل بهترین اثر را خواهد داشت.
می‌توانید از نرم کننده و حالت دهنده مژه استفاده کنید و آن را شب پس از پاک کردن آرایش ، روی مژه‌ها بمالید و صبح روز بعد آرایش خود را انجام دهید.

می‌توانید به جای خرید این نرم کننده آن را خودتان بسازید. مقداری وازلین، محتویات قرص ویتامین E و روغن نارگیل را مخلوط کرده و داخل یک ظرف خالی ریمل بریزید و استفاده کنید.

قبل از ریمل زدن فرمژه بزنید: فرمژه باعث می‌شود مژه‌ها بلندتر و پرپشت‌تر دیده شوند و ریمل زدن اثر مناسبی روی آن داشته باشد. اما هرگز بعد از ریمل زدن فرمژه نزنید چون مژه‌ها
به فرمژه می‌چسبند و ممکن است کنده شوند. فرمژه شما نیز دیگر قابل استفاده نخواهد بود. اگر فرمژه ندارید می‌توانید از روش‌های دیگر برای فرکردن مژه‌ها استفاده کنید.

از پرایمرریمل استفاده کنید: پرایمر ریمل نوعی ریمل سفیدرنگ است که باعث می‌شود مژه‌ها حجیم و بلند شوند و پایه مناسبی را روی مژه‌ها ایجاد می‌کند تا ریمل اثر بهتری داشته باشد.

 

استفاده از ریمل:

 1. مواد اضافه ریمل را از برس پاک کنید : اگر در همین حالت برس را به مژه‌ها بزنید ریمل روی مژه‌ها قلمبه قلمبه خواهد ماند اما اگر با یک دستمال مواداضافه ریمل را از برس پاک کنید نتیجه خوب تری خواهید گرفت.

   

 2. برس ریمل را روی مژه‌ها حرکت دهید: برس را روی پایه های مژه‌ها بگیرید و با حرکات رفت و برگشتی به مژه‌ها فشار دهید تا یک لایه ریمل روی ریشه مژه‌ها بنشیند.

   

 3. با حرکت زیگزاگ تمامی مژه‌هایتان را پوشش دهید: با حرکت زیگزاگ برس را به سمت بالا حرکت دهید تا به نوک مژه‌ها برسد و پوشش کاملی روی سطح مژه‌ها ایجاد شود. برای مژه‌های پایین برس را عمودی بگیرید و مژه‌ها را دانه دانه پوشش دهید. توجه کنید که ریمل زدن آخرین مرحله آرایش چشم شماست و اگر نگران این هستید که پلک‌ها آلوده شوند یک کارت ویزیت بالای مژه‌ها بگذارید تا پلک را از آلوده شدن حفظ کند.

   

 4. پس از ریمل زدن مژه‌ها را شانه کنید: وقتی اولین لایه ریمل را زدید چند ثانیه صبر کنید سپس با شانه مخصوص مژه، آن‌ها را شانه بزنید تا هرگونه ماده اضافی از بین مژه‌ها خارج شود. این کار را با یک مسواک کهنه تمیز هم می‌توانید انجام دهید.