یکی از سوالات متعدد کشاورزان و کارآفرینان و کسانی که به فکر یک شغل با درآمد بالا و مطمئن می باشند. در مورد نحوه و طرز کاشت زعفران, زمان کاشت زعفران, مراحل کاشت زعفران و خاک و هوای مناسب این گیاه می باشد.

در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به تمام سوالات شما کشاورزان،کارآفرینان پاسخ دهیم .از اینکه با سایت آموزش نو همراه شدید کمال تشکر را داریم.

فیلم کاشت زعفران و نحوه رعایت فاصله پیاز زعفران

 

فیلم آموزش کاشت پیاز زعفران در مزارع اختصاصی

فیلم آموزش کاشت زعفران گلخانه ای

 

آموزش تصویری کاشت زعفران

چه خاکی جهت کاشت و پرورش زعفران مناسب است.

باید دقت داشته باشید انتخاب خاک مناسب برای کاشت زعفران بسیار مهم و حیاتی است. زعفران در زمین های شور، رسی یا خیلی شنی رشد نخواهد کرد. از طرفی بهترین نوع خاک برای رشد آن خاک شنی ـ رسی است .

که البته مقدار کمی آهک داشته باشد. واز طرفی PH خاک باید بین 8 ـ 7 بوده، خاک مزرعه حاصلخیز و شیرین بوده و از علف های هرز پاک باشد. در ضمن کاشت گیاه زعفران را باید در زمینی باشد که از چند سال قبل در آن زعفران کشت نشده باشد.

 جهت کاشت زعفران زمین را چگونه آماده کنیم؟

 

اموزش کاشت

 

در آماده سازی زمین به منظور کاشت زعفران باید ضمن دقت در کار مواردی را رعایت کنید.توصیه مهم اینکه در فرصتهای مناسب در پائیز یا زمستان زمین مورد نظر را شخم عمیق بزنید. درصورتی که شرایط مناسب نبوده یا دسترسی به تراکتور مقدور نباشد. می‌توان شخم را در پایان بهار یا اوایل تیرماه نیز انجام داد.

در زراعت مکانیزه زعفران زمین را در پاییز سال قبل از کشت با گاو آهن شخم عمیق بزنید. در بهار پس از قطع بارانهای بهاری خاک را با انجام شخم متوسط ضمن سله شکنی از وجود علفهای هرز پاک کنید. در مرداد یا شهریور پس از پخش 80 – 40 تن کود حیوانی و 200 کیلوگرم فسفات آمونیوم زمین را به صورت فارو درآورید و برای کاشت زعفران آماده کنید.

چه آب و هوایی مناسب کاشت زعفران است.

اموزش کاشت زعفران

 

 

زعفران گیاهی است گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدل داشته و دارای تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان تقریبا ملایم دارد، به خوبی رشد می کند. و  در این مناطق می توان کاشت زعفران را انجام داد.

قابل توجه است این موضوع ممکن است در همه شرایط صدق نکند. زیرا احتمال دارد گیاه به صورتی با محیط سازگار شود. چنانچه در همدان که در ردیف شهرهای سردسیری ایران است، زراعت و کاشت زعفران نتایج رضایت بخشی داده است.

پیاز زعفران تابستان فعالیت ندارد، دوره بیداری و فعالیت آن از حدود آبان تا اردیبهشت است .و با شروع فصل گرما برگ هایش زرد شده و می خشکد و پیاز به خواب می رود. پس زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کشت زعفران است.

زمان مناسب جهت کاشت زعفران

از مرداد ماه تا مهر ماه می توان به کاشت زعفران اقدام نمود. پس از کاشت پیاز زعفران در زمین به مدت 7 ـ 4 و در بعضی مناطق تا 10 سال باقی مانده و محصول می دهد و از این نظر احتیاجی به کاشت مجدد زعفران در سال های بعد ندارد.

 

 پیاز زعفران باید چه مقدار و از چه نوعی باشد؟

پیاز زعفران

 

پیاز زعفران باید سالم،درشت،بدون زخم، شاداب و عاری از هر نوع بیماری بوده و سن آنها از 7 سال تجاوز نکند.و پوست های اضافی و کپه هر پیاز را جدا کنید. (کپه همان جای ریشه زایی در ته پیاز است که چوب پنبه ای و خشک می باشد) برای اینکه غده ها پس از کاشت زعفران مورد حمله آفات و امراض قرار نگیرند. بهتر است قبل از کاشت زعفران با سموم جیوه ای از قبیل سرزان، تری تیزان، گرانوزال و برای هر 100 کیلو پیاز 500 ـ 300 گرم سم مصرف نمود.

مقدار لازم پیاز برای کاشت زعفران در هر هکتار 2 تن غده می باشد. اگر در سال هفتم به بعد غده ها بیرون آورده نشوند گیاه ضعیف شده و غده ها پوک می گردند. و پس از یکی دو سال به کلی از بین می روند. در سال هفتم مقدار غده ای که از زمین می توان بیرون آورد 5 برابر مقدار کشت شده در سال اول است.

مقدار و نوع کود برای کاشت زعفران:

کود

 

گیاه زعفران به مواد غذایی فراوانی احتیاج دارد. از دادن کود تازه حیوانی خودداری کنید.و فقط کود پوسیده استفاده نمایید. به طور کلی در هر هکتار زعفران کاری نیاز به 50 ـ 30 تن کود حیوانی پوسیده به همراه 200 کیلوگرم کود شیمیایی مثل فسفر و پتاس به زمین داده می شود. مصرف 100 کیلو کود اوره به همراه 15 ـ 10 تن کود حیوانی برای هر سه سال یک بار می تواند بهترین پیشنهاد برای کشاورز زعفران کار به حساب آید.

نحوه کاشت پیاز زعفران:

اموزش کاشت زعفران

 

برای کاشت پیاز زعفران ابتدا چاله‌های یک ردیف را با بیل درمی‌آورند. و در داخل هر چاله از 15 – 3 پیاز قرار می‌دهند. عمق کاشت پیاز زعفران 20 – 15 سانتیمتر در نظر گرفته و در موقع کاشت سر پیازها باید رو به بالا قرار گیرد. پیازها در عمق 20 سانتیمتری در زمستان از سرما و یخبندان و سایر تنشهای محیطی و در تابستان از گرما زدگی مصون می‌مانند.

برای کاشت زعفران 5 – 4 نفر شرکت می‌کنند به این ترتیب که یک نفر با بیل چاله‌ها را درمی‌آورند دو نفر پیازهای قابل کشت را به صورت دسته‌های 3 تا 5 یا 15 تائی انتخاب می‌کنند.

نفر چهارم پیازها را در داخل چاله‌ها قرار می‌دهند و بقیه نفرات کار خود را ادامه می‌دهند تا تمام زمین زعفران کاشته شود. سرانجام سطح مزرعه را که نامسطح شده با بیل یا ماله‌ای که صاف و فشرده می‌سازند تا پیازها به خاک بچسبد.

زمین کشت شده به همین صورت تا موقع آبیاری پائیزه رها می‌شود قبل از آبیاری در حدود 20 – 10 تن کود حیوانی کاملا پوسیده با بیل در سطح زمین پخش می‌نمایند. پس از انجام عمل کاشت زعفران روی شیارها را با ماله پوشانده و زراعت ردیفی به نظر می‌رسد.

نحوه آبیاری بعد از کاشت زعفران چگونه است؟

آموزش کاشت زعفران

 

بعد از کاشت پیاز زعفران در زمین، مزرعه را باید بلافاصله آبیاری کنید. در صورتی که قبل از کاشت زعفران مزرعه آبیاری شده باشد می توان آبیاری را چند روز پس از کاشت انجام دهید. زعفران گیاهی است مقاوم به کم آبی و اولین آبیاری پاییزه باید حتما 15 روز قبل از بیرون آمدن ساقه گل ها انجام گیرد.

اگر آبیاری جلوتر از مهرماه و به کرات انجام شود. ابتدا برگ ها ظاهر می شوند و سپس گل ها پدیدار می گردند. و در این صورت چیدن گل ها به سختی انجام خواهد گرفت و چه بسا گل ها بین برگ ها باقی مانده و از بین خواهند رفت.

بعد از کاشت پیاز زعفران تا زمان برداشت محصول مزرعه را فقط یک بار آبیاری کنید. چون زعفران گیاهی مخصوص مناطق خشک است. بنابراین به آب زیاد احتیاج ندارد ولی اگر بعد از برداشت محصول در طول زمستان چند آب به مزرعه داده شود.به درشت شدن پیاز زعفران کمک می کند.

سله شکنی پس از کاشت زعفران

سله شکنی

 

پس از آبیاری اول به محض گاورو شدن زمین سطح مزرعه باید سله شکنی شود. به نحوی که پیازها صدمه نبینند بهترین وسیله سله شکنی کج بیل و بیل شیار دار و گاو آهن ایرانی و کولتیواتر است. سله شکنی باعث می‌شود که گلها به آسانی از خاک بیرون آمده و کود حیوانی با خاک مخلوط شود.

در مواقعی که زارع نتوانسته باشد به زمین خود کود دهد قبل از آبیاری می‌توان کود لازم را در سطح خاک پخش نماید و با شخم سطحی با خاک مخلوط نمود و بعد از این عمل که در واقع حکم سله شکنی را دارد. جهت هموار نمودن زمین و چسباندن خاک به پیازهای زعفران زمین را ماله می‌کشند.

پس از کاشت و برداشت رعفران باید علفهای هرز از بین برد

اموزش کاشت زعفران

 

علف های هرز به خاطر رقابت با گیاه زعفران از نظر آب و مواد غذایی و نور خورشید باعث کاهش محصول می‌شود. افزون بر این امکان دارد در مراحل کاشت زعفران و برداشت زعفران مزاحمتهایی ایجاد و میزبان تعدادی از بیماریها و حشرات و بخصوص نماتد باشد.

وجین مزرعه در هر موقع که علف های هرز رشد کردند ضروری می باشد. در مزارع زعفران اولین وجین بعد از آبیاری دوم انجام و این وجین باعث از بین رفتن علفهای هرز مزرعه زعفران می شود.

بطور معمول اولین وجین زعفران بعد از برداشت گلهای زعفران و دومین آن در صورت لزوم به فاصله در حدود یک ماه قبل از آب سوم انجام می‌شود. در مورد مبارزه شیمیایی با علفهای مزرعه باید توجه کرد که چون اثر این علف کشها بر روی گیاه آزمایش نشده لذا باید به هنگام رشد بوته‌های زعفران از مصرف علف‌کش‌های شیمیایی خودداری شود.

برداشت زعفران:

 

مزرعه زعفران در سال اول محصول قابل توجهی نخواهد داشت. و فقط تعدادی از غده هایی که درشت بوده و ذخیره غذایی کافی داشته اند گل داده و تولید محصول می کنند. معمولاً اواسط آبان ماه گل های بنفش رنگی در مزرعه ظاهر می شود و به محض پیدایش اولین گل برداشت آغاز شده و تقریبا سه هفته ادامه دارد.

موقعی که گل ها ظاهر می شوند، مزرعه زعفران خوش منظره، معطر و به رنگ ارغوانی یا بنفش خوش رنگی در می آید و یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را زمانی می توان دید که مزرعه زعفران به گل نشسته است زیرا در آغاز سرما و خزان کلیه گیاهان که هیچ گلی در صحرا نیست گل می دهند.

برای چیدن گل ها پیش از آنکه خورشید صبحگاهی اشعه نارنجی خود را بر مزرعه پوشیده از گل بتاباند، برداشت شروع و تا ساعت 9 صبح ادامه می یابد. عملیات گل چینی حدودا 25 ـ 15 روز به طور می انجامد.