زخم معده یک بیماری عادی در زندگی روزمره است. با توجه به درمان مناسب، تغذیه مناسب در کاهش این بیماری تاثیر به سزایی دارد.  در این مطلب با رژیم غذایی مناسب وروش های درمان خانگی به بهبود آن می اندیشیم .

تغذیه های مناسب

سبزیجات سبز بیشتری استفاده کنید

وقتی دچار زخم شده اید باید از سبزیجات سبز بیشتری استفاده کنید، زیرا آنها دارای انواع ویتامین ها،مواد معدنی و فیبر هستند که علاوه براین که مواد سمی روده را از بین می برند به بهتر کار کردن سیستم گوارش نیز کمک خوبی می کنند.

تغزیه های مناسب برای زخم معده

خوردن غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند

 بیماران باید از شیر، تخم مرغ،گوشت و سویا استفاده زیادی کنند،زیرا این غذا ها سرشار از  پروتئین هستند.فقط به یاد داشته باشید که استفاده کم و زیاد از  پروتئین ها می تواند به سلامت آسیب برساند پس در حد متوسط از آن استفاده کنید.

تغذیه های مناسب برای زخم معده

در میوه ها از موز بیشتر استفاده کنید

موز یک میوه بسیار مفید و مغذی است و  به طورمعجزه آسایی به درمان زخم معده کمک می کند بنابراین، پس از هر وعده غذایی،شمابه طور منظم باید موز مصرف کنید.

تغذیه های مناسب برای زخم معده

 

چه چیز هایی را نباید مصرف کرد!!!!!

-باید از مصرف نوشیدنی های الکلی، نوشیدنی های شیرین،آبجو، ، نوشابه های گازدار، قهوه، سیگار، شکر تصفیه شده و بسیاری از شیرینی ها و…..پرهیز کنید. این مواد برای سیستم گوارشی بدن  مضر هستند، زیرا عملکرد معده و ترشح اسید معده را، ضعیف می کنند و باعث آسیب و شدیدتر شدن زخم ها می شوند.

-از مصرف گوجه فرنگی ،آب پرتغال، آب لیمو و غذاهایی که دارای اسید هستند بپرهیزید.

-غذا های سرخ شده مانند مرغ سرخ شده،ماهی و میگوی سرخ شده دیر هضم هستند و به معده آسیب می رسانند.

-از غذاهای تند و پر ادویه مانند سیر ،فلفل و خردل استفاده نشود زیرا باعث تحریک و التهاب معده می شود.

 

درمان خانگی

یک لیوان آب گرم، 2 قاشق چای خوری سرکه سیب و عسل را مخلوط کنید و روزی یکبار مصرف کنید.

کلم رابه مدت2 تا 3 دقیقه آب پز و میل کنید همچنین آب کلم برای درد معده مفید است.

یک قاشق غذا خوری عسل با یک لیوان آب گرم به خوبی مخلوط کنید و در آخر مقداری دارچین به آن اضافه کنید و قبل از صبحانه میل کنید.