آموزش سلامتی | آموزش کسب و کار های هنری  ،فنی ،کشاورزی

روش صحیح مسواک زدن(+تصاویر)و ۸توصیه ضروری

روش صحیح مسواک زدن

یکی از سوالات متعدد افراد این است که: روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟در این مقاله علمی نحوه صحیح مسواک زدن و توصیه های مهم در خصوص مسواک زدن را برای شما عزیزان ارائه داده ایم.

مسواک زدن با خمیردندان و مسواک خوب  به چند علت بسیار ضروری می باشد. اولین و مهم‌ترین علت این است که خمیردندان و مسواک زدن صحیح، پلاک یعنی فیلم باکتریایی چسبنده‌ی مضری را که روی دندان‌ها ایجاد می‌شوند را از بین می‌برد.

و به طور کلی پوسیدگی دندان، بیماری لثه و در نهایت از دست دادن دندان و در ادامه آن کاشت دندان را در صورت کنترل نشدن و رفع پلاک به دنبال خواهد داشت. بنابراین آشنایی با روش صحیح مسواک زدن اولین قدم برای حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها است.

روش صحیح مسواک زدن به همراه تصاویر آن

در اسلاید خلاصه شده پایین ۶ گام اساسی روش صحیح مسواک زدن را به صورت تصویری آموزش داده شده است. نکته اساسی که باید توجه داشته باشید این است که طرز صحیح در دست گرفتن مسواک بستگی به این دارد که در حال مسواک زدن کدام بخش از دندان‌ها هستید.

 

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن
روش صحیح مسواک زدن

 

۶٫مسواک زدن زبان نفس را خوشبو می کند.ودهان را با زدودن باکتری ها تمیز می کند.

 

 

۸توصیه‌ ضروری مسواک زدن که حتما باید رعایت کنید

توصیه اول: اطمینان حاصل کنیدمسواک شما مناسب است.

روش صحیح مسواک زدن
دندانپزشکان توصیه می‌کنند از مسواک نرم استفاده کنید

مسواک مورد استفاده اغلب کوچکتر یا بزرگتر از اندازه دهان شماست. و به همین دلیل تمام قسمت های دهان را تمیز نمی‌کند. یک مشکل عمده دیگر این است که مسواک سخت است و به لثه‌ها آسیب می‌زند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند از مسواک نرم استفاده کنید تا پرزهای سخت مسواک به لثه‌ها صدمه نزند.

توصیه دوم:مسواک خود را تمیز نگه دارید

روش صحیح مسواک زدن
مسواک خود را تمیز نگه دارید

اگر چه مسواک پس از اتمام مسواک زدن تمیز به نظر می‌رسد، اما باکتری‌های بدبو کننده دهان و ایجادکننده پوسیدگی می‌توانند روی مسواک رشد کنند. مسواک را پس از تمام شدن کار آب بکشید تا باکتری‌ها را از بین ببرید.

از طرفی می‌توانید سرپوش مسواک تهیه کنید. بهتر است مسواک را بدون سرپوش در روشویی یا قفسه رها نکنید، چون با این کار احتمال دارد باکتری‌های دستشویی روی مسواک جمع شود.

توصیه سوم:تا ۳۰ دقیقه پس از غذا خوردن مسواک نزنید

روش صحیح مسواک زدن
بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید

مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله بعد از غذا خوردن به دندان‌ها آسیب وارد می کند.چگونه؟ سطح PH دهان پس از صرف غذا پایین‌تر از حد معمول و محیط دهان اسیدی‌تر می باشد لذا مسواک زدن در این زمان باعث ساییدگی مینای دندان می‌شود.

توصیه چهارم:دندان‌ها را با ملایمت مسواک بزنید

روش صحیح مسواک زدن
دندان‌ها را با ملایمت مسواک بزنید

نحوه مسواک زدن افراد مختلف متفاوت می باشد. در این بین عده‌ای آن چنان با خشونت مسواک می‌زنند که دندان‌ها آسیب می‌بیند.روش صحیح مسواک زدن این است که دندان‌ها را با ملایمت مسواک بزنید.

در غیر این صورت به آن‌ها صدمه می‌زنید و زمینه تحلیل لثه را ایجاد می‌کنید. به جای این که دندان‌ها را با حرکت‌های طولانی مسواک بزنید، مسواک را به آرامی و به صورت دورانی حرکت دهید

توصیه پنجم:مسواک زدن را همواره از یک نقطه شروع نکنید

روش صحیح مسواک زدن
مسواک زدن را همواره از یک نقطه شروع نکنید

بیشتر مردم مسواک زدن را از یک نقطه معین شروع کرده. و تا رسیدن به آخرین دندان‌ها کسل شده و با عجله مسواک زدن را به پایان می رسانند. لذا مسواک زدن را هر بار از یک ناحیه آغاز کنید تا تمام دندان‌ها از توجه یکسان برخوردار شود.

توصیه ششم:دوبار در روز حداقل دو دقیقه

مسواک زدن صحیح دندان‌ها حداقل دو دقیقه زمان می‌برد، مسواک زدن هر بخش از دهان (راست بالا، چپ بالا، راست پایین و چپ پایین) ۳۰ ثانیه طول می‌کشد. دندان‌ها را باید دو بار در روز، صبح و شب، مسواک بزنید.

از آنجایی که اکثر مسواک‌های معمولی زمان‌سنج دو دقیقه‌ای ندارند، بهتر است برای تنظیم وقت مسواک زدن از ساعت استفاده کنید.

توصیه هفتم :به دندان‌های آسیا و سطح داخلی دندان‌ها توجه کنید

روش صحیح مسواک زدن
به دندان‌های آسیا و سطح داخلی دندان‌ها توجه کنید

اکثر مردم دندان‌های جلو را بیشتر و بادقت‌تر از بقیه دندان‌ها مسواک می‌زنیم. هر چند این دندان‌های جلو هستند که دیده می‌شوند، اما تمام دندان‌ها به توجه و مراقبت یکسان نیاز دارند. از دندان‌های آسیا و سطح داخلی دندان‌ها بیشتر مراقبت کنید، چون زبان غالباً روی این ناحیه‌ها قرار می‌گیرد.

توصیه هشتم:مسواک را هر سه تا چهار ماه یک بار عوض کنید

روش صحیح مسواک زدن
مسواک را هر سه تا چهار ماه یک بار عوض کنید

در حالیکه بسیاری از ما در مسواک زدن دندان‌ها به مدت کافی تنبلی نشان می دهیم، از طرف دیگر هم مدت طولانی از مسواک فرسوده خود استفاده می کنیم. مسواک را هر سه تا چهار ماه یک بار عوض کنید، چون پرزهای مسواک به تدریج فرسوده و بدون اثر می‌شود. و باکتری‌ها روی مسواک و دسته آن جمع می‌شود.

برگرفته از:www.oralb.com

www.lifehack.org

امتیاز شما به این مطلب؟

امتیاز دادن به این پست

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید