آموزش سلامتی | آموزش کسب و کار های هنری  ،فنی ،کشاورزی

۵ توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان

5 توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان یکی از موارد بسیار مهم و جدی در بحث سلامتی می باشد . به خاطر اهمیت این موضوع، بصورت تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان صحبت کنیم.

یکی از توصیه های متخصصین جدی گرفتن بهداشت دهان و دندان می باشد. در مقاله زیر که در سایت آموزش نو دهان و دندان گردآوری شده در ایتدا مفهوم بهداشت دندان را ارائه می دهیم . سپس در مورد سوال بهداشت و دندان چیست؟ پاسخ می دهیم.

سپس در مورد پوسیدگی های دندان و علل و نقاطی که پوسیدگی رخ می دهد بحث می کنیم. و همچنین بیماری های لثه ونقش تنفس دهانی در پوسیدگی و بهداشت دندان ها و راه جلوگیری از آن به طور کلی صحبت می کنیم.

۵ توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان

5 توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان
5 توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان

تعریف بهداشت دندان : بهداشت خوب یعنی مراقبت کامل از دندانها از طریق استفاده از مسواک و درست مسواک زدن و خمیر دندان مناسب و همچنین نخ دندان و گاهی دهانشویه .

بهداشت دهان و دندان جیست؟

مفهوم کلی بهداشت دهان و دندان این است که:

-لثه ها سالم و صورتی رنگ باشند. و هنگامی که مسواک می زنید لثه ها دچار خونریزی و یا زخمی نشود.

-دندان های شما بدون لک باشد و همچنین تمیز باشد.

-در مدت طولانی  بوی بد در دهانتان نباشد.

پوسیدگی دندان از نظر محل

پوسیدگی ها ی دندان را اگر ازنظر محل پوسیدگی مورد بررسی قرار دهیم. می توانیم عنوان کنیم که پوسیدگی در سه نقطه به ترتیب زیر ایجاد می شود :
۱ – سطح جونده در آسیاهای بزرگ و کوچک : که روی این سطوح جونده شیارهای باریک ولی عمیقی وجود دارد که به علت عدم
ورود موهای مسواک به داخل آنها محیط ایده آل برای زندگی میکروبها فراهم می شود . بنابراین دندانها در این قسمت ها خیلی زود دچار پوسیدگی و خرابی می گردد. که این امر در مورد اولین آسیای بزرگ که در حدود شش سالگی می روید اهمیت بیشتری دارد .

۲ – دومین محل لای دندانها: یا به عبارت دیگر اطراف ناحیه تماس بین دندانها می باشد ، این ناحیه نیز به علت آنکه به وسیله مسواک قابل تمیز کردن نیست. از نواحی مستعد پوسیدگی بشمار می آید. که معمولا از سنین ۲۰ سالگی به بعد در این نواحی پوسیدگی دیده می شود . برای تمیز کردن این نواحی لازم ا ست از نخ دندان استفاده کنیم .

۳ – سومین محل ناحیه اتصال لثه با دندان است: که این نواحی بیشتر در اثر مسواک زدن غلط بسیار حساس شده و گاهی حتی در اثر زیادی حساسیت مجبور به ترمیم دندان در این نواحی می شویم . در مورد بهداشت و نحوه مسواک زدن و نوع مسواک و نخ دندان در قسمت بعدی بیشتر صحبت می کنیم .

اما آنچه که باید بیشتر دقت کنید استفاده از دهانشویه می باشد. بارها شنیده ایم که بسیاری از مردم به جای مسواک زدن از آب نمک رقیق شده استفاده نموده آنرا غرغره می نمایند .

استفاده از آب و نمک یا دهانشویه ها در کل مفید میباشند. اما اگر این کار مرتب ادامه یابد نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مضر هم می باشد ، زیرا در دهان باکتریهای مفیدی وجود دارد که با این کار باعث از بین بردن این باکتریهای مفید می شویم و در نتیجه دهان مواجه با بیماریهای قارچی می شود.

ویا زمینه رشد باکتریهای مضر فراهم می شود پس استفاده از دهانشویه ها باید در موارد
خاص انجام گیرد یا اگر چنانچه عادت به استفاده از آب ونمک دارید هفته أی یک بار این کار انجام شود .

-بیماریهای لثه ای

5 توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان
در بهداشت دهان و دندان باید بیماریهای لثه ای را جدی گرفت.

بیماریهای لثه ای : افرادی که دارای لثه های بیماری می باشند ( که البته علت ایجاد بیماریهای لثه أی خود بحث جداگانه أی دارد ) مستعد پوسیدگی می باشد چون گاهی تحلیل لثه و تحلیل استخوان باعث می شود ریشه دندان از زیر لثه پیدا شود وچون ریشه دندان فاقد مینا می باشد به همین دلیل دچار پوسیدگی بیشتر می شود و علاوه بر آن بیماری های لثه أی باعث تخریب استخوان و در نهایت منجر به از دست رفتن دندان می شود .
داروها :  بعضی از داروها باعث خشکی دهان می شوند. که بطور ثانویه باعث خشکی و سپس پوسیدگی دهان می شوند. بعضی از داروها نیز باعث ایجاد بیماریهای لثه أی می شوند که آن هم بطور ثانویه باعث پوسیدگی می شوند .
بیماریها : بیماریها بطور مستقیم نقشی در ایجاد پوسیدگی ندارند .اما بطور ثانویه در اثر استفاده از دارو یا بدون دارو مثلا در بیماری عصبی و… باعث می شوند دندانها استعداد بیشتری نسبت به پوسیدگی داشته باشند .

-تنفس دهانی

تنفس دهانی : مسئله أی که شاید بسیاری از خانواده ها به آن توجه نمی کنند ولی بسیار با اهمیت است. زیرا اگر شخصی دچار تنفس دهانی باشد و نتواند از بینی نفس بکشد سریعتر دچار پوسیدگی می شود. و علاوه بر آن مشکلات ارتودنسی شدیدی نیز عارض می شود .
به تمام خانواده ها توصیه می شود که حتما به وضعیت تنفس دهانی بچه ها توجه کنند. اگر بچه هایشان نمی توانند براحتی از بینی نفس بکشند یا شبها خرو پف می کنند ، این مسئله را با یک متخصص گوش و حلق و بینی در میان بگذارند زیرا بطوره ثانویه دچار پوسیدگی و از آن مهمتر مشکلات ارتودنسی می شوند .
خشکی دهان : قبلا ذکر شد که سومین محل پوسیدگی در ناحیه لثه أی می باشد در حقیقت عامل اصلی پوسیدگی این ناحیه خشکی دهان می باشند . خشکی دهان ممکن است در اثر تنفس دهانی استفاده از داروهائی که بطور ثانویه باعث خشکی دهان می شوند .
مثل بعضی از داروهای گوارشی یا قلبی یا عصبی ، یا کسانی که دارای بزاق کم می باشند. و یا افراد عصبی و پر استرس دهان خشکی دارند واین خشکی دهان یکی از عوامل اصلی پوسیدگی در ناحیه لثه أی می باشد .

عوامل جلوگیری کننده :

5 توصیه تخصصی در مورد بهداشت دهان و دندان
مسواک زدن صحیح و اصولی

همان طور که اشاره کردیم عامل اصلی پوسیدگی ،پلاک دندانی می باشد. پس  باید چند کار را انجام دهیم تا پوسیدگی دیر ترعارض بیاید .
۱ – از بین بردن پلاک دندانی
۲ – کاهش ایجاد زمینه مناسب برای پلاک دندانی
۳ –مقاوم سازی دندان
۴ – معاینات مرتب و مکرر .

منبع:مجله دندانپزشکی

 

امتیاز شما به این مطلب؟

امتیاز دادن به این پست

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید