از سوالات بسیاری دانش آموزان به خصوص کنکوری ها ی تجربی این است که رشته پرستاری چگونه است؟آیا آینده شغلی و درآمد خوبی دارد؟یا بازار کار رشته پرستاری چگونه است؟

در این قسمت از معرفی مشاغل و رشته ها به معرفی رشته پرستاری از شاخه های علوم پزشکی در سایت آموزش نو می پردازیم .تا شما عزیزان شناخت کافی به این رشته داشته باشید. وانتخاب آگاهانه در مسیر زندگیتان داشته باشید.

معرفی رشته پرستاری و درآمد و آینده شغلی آن

معرفی رشته پرستاری و درآمد و آینده شغلی آن

معرفی رشته پرستاری

معرفی رشته پرستاری به صورت خلاصه

رشته پرستاری را در  شاخه ی علوم پزشکی طبقه بندی می کنند.  وظیفه ی کلی پرستار مراقبت از بیماران می باشد.ولی باید توجه داشته باشید در تقسیم بندی ها آکادمیک ارزش یک پرستار هم تراز ارزش یک پزشک بیان می شود. چرا؟چون بیمار بیشترین ارتباط را در بیمارستان با پرستار دارد. و رضایتمندی بیمار از پرستار به منزله رضایت او از بیمارستان است.

 وظایف و نقش های یک پرستار به طور کلی چیست؟

-وظیفه ی پیشگیری از بیماری هاو مراقبت از بیماران در تمام مراحل جهت تصحیح عادات غذایی و دارویی بیمار

– انجام کار پانسمان و تزریقات و مراقبت از بیماران در بیمارستان

-نقش هماهنگ کننده و ارتباط دهنده بیمار و پزشک

-نقش آموزش دهنده به افراد جهت رفع نیاز های یادگیری آنها در زمینه مراقبت از بیمار

-انتقال خواست ها و نیاز های بیمار به خانواده بیمار

-تحقیق درباره نحوه کاهش تعداد روزهای بستری بیمار و بهبود هر چه سریعتر بیماران

-مسؤولیت مدیریت بخش(نظارت وکنترل گروه پرستاری و بررسی مشکلات این بخش)

ضرایب دروس رشته ی پرستاری در کنکور سراسری

رشته ی پرستاری در زیرگروه ۱ رشته های علوم تجربی قرار می گیرد. بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته به صورت زیر می باشد:

زمین شناسی———>0

زیست شناسی ——–>4

شیمی—————–>3

فیزیک—————>2

ریاضیات————–>2

دقت کنید که همه دروس بالا اختصاصی بوده و ضرایب همه در سه ضرب می شود.پس اهمیت دروس اختصاصی بالا می باشد.

چه مهارت های خاصی برای اشتغال در حرفه ی پرستاری لازم می باشد؟

سلامت کامل جسمی و روانی لازمه ی شغل پرستاری می باشد.زیرا در بیمارستان بیشترین برخورد با بیماران و همراهان آنها با پرستاران می باشد. پرستار باید عاشق خدمت به انسان ها باشد و صبر و علاقه ی زیادی برای این شغل را داشته باشد. پرستار باید شخصیت منظم و دقیقی داشته باشد چون که نظم و دقت اساس این رشته و شغل حساس می باشد.

پرستار باید تسلط روحی و روانی کامل روی خود داشته باشد. تا بتواند در سخت ترین و حساس ترین شرایط جسمی و روحی رفتار مناسبی با بیماران و همراهان آنها داشته باشد. علاوه براین دانشجوی پرستاری از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد زیرا مشکلات به ظاهر کوچک همچون لرزش دست و لکنت زبان باعث کاهش کارایی شدید یک پرستار می شود.

نکته همه دیگر این است که متقاضیان رشته پرستاری باید روی برخی از دروس دبیرستان از جمله زبان انگلیسی، شیمی و زیست تسلط لازم را داشته باشند. تسلط بر زبان انگلیسی برای به روز بودن و استفاده از مجلات و منابع علمی در این رشته ضروری می باشد.

فرصت های تحصیلی رشته پرستاری در چه مقاطعی و چگونه است؟

معرفی رشته پرستاری و درآمد و آینده شغلی آن

معرفی رشته پرستاری و آینده تحصیلی و شغلی آن

رشته ی پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد. رشته ی کارشناسی پرستاری، عمومی بوده و گرایش خاصی ندارد. اما از مقطع کارشناسی ارشد به گرایش های متنوعی تقسیم می شود. که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته پرستاری به شرح ذیل می باشد.

-داخلی جراحی

-روان پرستاری

-پرستاری ویژه

-مدیریت

-بهداشت

-اطفال

 گرایش های مقطع دکترا رشته پرستاری موارد زیر را شامل می شود:

-بافت شناسی

-آناتومی

-اپیدمیولوژی

معرفی کلی دروس دانشگاهی رشته ی پرستاری

تعداد واحد های درسی پرستاری در مقطع کارشناسی ۱۳۰ واحد و طول مدت تحصیل مقطع کارشناسی این رشته حداقل ۴ سال و حداکثر ۵ سال بوده و پس از آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دروس این رشته ی تحصیل را به دو گروه علوم پایه و علوم تخصصی میتوان تقسیم بندی نمود.

دروس تخصصی شامل : پرستاری بهداشت،پرستاری بهداشت جامعه، پرستاری مادران و نوزادان، بیماری های داخلی، بیماری ها و پرستاری های مربوط، اخلاق پرستاری و پرستاری در فوریت ها می باشد.

و دروس پایه شامل : انگل شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی و فیزیولوژی تشریح می باشد.

 آینده ی کاری و شغلی و درآمد یک پرستار :

معرفی رشته پرستاری و درآمد و آینده شغلی آن

آینده شغلی رشته پرستاری

فرصت شغلی پرستار:

اشتغال در پست های مختلف بیمارستانی همچون سرپرستار، پرستار شیفت، سوپروایزر بالینی، سوپروایزر کنترل عفونت، ریاست پرستاری و سوپروایزر آموزشی به سطح تحصیلات پرستار و سابقه ی کاری وی برمی گردد.

محل های کار یک پرستار:

بیمارستان ها، کلینیک ها و پاراکلینیک ها، ادارات و سازمان های پرستاری و به عنوان مربی در دانشکده ها.

درآمد شغل پرستاری:

درآمد یک پرستار بستگی به محل استخدام، پست های بیمارستان، ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی دارد.و بر اساس قوانين اداره امور استخدامي كشور حقوق ماهانه و ترفيع دريافت مي كند

شغل پرستاری از دیدگاه برخی کارشناسان در رده دوم مشاغل سخت قرار می گرد. زیرا پرستاران با حداکثر ساعت کاری، سر و کار داشتن با بیمار های مختلف روانی، استرس بالا و در معرض بیماری های مختلف بودن، حداقل درآمد دریافتی را دارند. بنابراین علاقه ،شرط اصلی انتخاب این رشته ی تحصیلی است.

منبع : doctorronaghi.ir