از سوالات متعدد دانش آموزان تجربی که به رشته دندانپزشکی علاقه دارند. این است که: آینده شغلی رشته دندانپزشکی چگونه است؟بازارکار رشته دندانپزشکی چگونه است؟دندانپزشکی چند سال طول می کشدو چند ترم است؟تخصص های رشته دندانپزشکی چیست؟

رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در میان دانش آموزان تجربی می باشد. در این مقاله به معرفی کامل رشته دندانپزشکی و بررسی بازارکار آن و بیان نکات مثبت و نکات منفی شغل دندانپزشکی می پردازیم.

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات مثبت و منفی شغل دندانپزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات مثبت و منفی دندانپزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات مثبت و منفی دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی با دندانساز چه فرقی میکند؟

دندانپزشک وظیفه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان بر عهده دارد. کار دندانساز با دندانپزشک با هم متفاوت می باشد. در گذشته این دو رشته را یکسان می دانستند در حالی که دندانسازی (پروتزهای دندانی) جزئی از رشته دندانپزشکی است.

باید بدانید که پروتز هاي دندانی نيز در مقطع كاردانی ارائه می شود. دانشجويان در اين رشته در طول دوره تحصيل با روش ساخت انواع دندان های مصنوعی آشنا مي شوند. و سپس در مطب دندانپزشكان به عنوان دستيار مشغول كار مي شوند.

یک فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی علاوه بر داشتن مهارت بالا، فن و تکنیک مورد نیاز برای درمان بیماری های دهان و دندان، باید علم لازم برای این کار را داشته باشد و بر دروس دوره تحصیل تسلط داشته باشد، در غیر این صورت با یک دندانساز تفاوتی نخواهد داشت چراکه تنها کار عملی روی دندان را فراگرفته است و از علم پزشکی بی بهره می باشد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، در رشته دندانپزشکی علاوه بر درمان بیماری های دهان و دندان به مواردی همچون حفظ زیبایی از طریق اقدامات ترمیمی و ارتودنسی نیز پرداخته می شود.

در ادمه ابتدا نکات مثبت و نکات منفی شغل دندانپزشکی را ارائه میدهیم .سپس به موارد دیگر همچون بازار کار،ادامه تحصیل،چند ترم می باشد و .. می پردازیم.

نکات مثبت رشته دندانپزشکی پیست؟

دوران تحصیلی راحت تر نسبت به پزشکی و داروسازی و حتی گرفتن ساده تر مدرک دکتری نسبت به بقیه رشته های پزشکی

نداشتن شیفت های طاقت فرسای شبانه و اجباری ب

درآمد خوب حتی با داشتن مدرک دکتری عمومی بدون تخصص نسبت به بقیه رشته های پزشکی

نکات منفی رشته دندانپزشکی چیست؟

آلودگی به خون آلوده ( این یکی از خطراتی است که همیشه متوجه دندانپزشکان می باشد. )

خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار ( با رعایت اصول ایمنی مانند استفاده از ماسک، عینک محافظ و دستکش قابل پیشگیری می باشد. )

دردهای عضلانی و مفصلی ( به دلیل حالت‌های بدنی ثابت طولانی‌ مدت، انجام حرکات تکراری، قرار گرفتن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی )

کمتر شدن فرصت های شغلی در شهرهای بزرگ ( در مناطق محروم نیاز مبرم به دندانپزشکان احساس می شود )

بازار کار، درآمد و موقعیت شغلی رشته دندانپزشکی چگونه است؟

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات مثبت و منفی دندانپزشکی

بازار کار، درآمد و موقعیت شغلی رشته دندانپزشکی

در چند سال اخیر تعداد دانشکده های دندانپزشکی و به واسطه آن خروجی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی چند برابر شده. و علاوه بر آن بسیاری از افراد با اتمام تحصیل خود در کشورهای خارجی با در دست داشتن مدرک دکتری به کشور باز میگردند.این عوامل باعث شده است در سال های آینده کار دندانپزشکان جوان و تازه وارد در شهرهای بزرگ برای یافتن کار و تاسیس مطب شخصی سخت شود.

طبق گزارش انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران بیکاری در رشته دندانپزشکی ۳۰ درصد است، یعنی از هر ۱۰ نفری که مدرک دکتری رشته دندانپزشکی دارند، ۳ نفر از آنها بیکار می باشند.

با پيشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت های شغلی يک دندانپزشک عمومی كاهش پيدا كرده است .و البته افزايش تعداد دندانپزشكان جوان بيكار تنها مشكل ايران نيست چون طبق بررسی ها و پيش بينی های جوامع علمی خارج از كشور، در سال ۲۰۳۰ ميلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه ای خوب خواهد شد. كه دندانپزشكی عمومی به بخشی از پزشكی عمومی برخواهد گشت. و رشته دندانپزشكی تنها جنبه تخصصی پيداخواهد کرد.

نکته مهم دیگری که در درآمد و بازار کار یک دندانپزشک تاثیر گذار می باشد توانایی انجام ماهرانه کار و توانمندی در انجام کارهای ظریف دندان و همچنین برقراری ارتباط خوب با بیمار می باشد. درواقع این موارد با درآمد دندانپزشکان رابطه مستقیم دارد!

با چه رتبه و درصدهایی می­توان در رشته­ داندان­پزشکی در دانشگاه­های روزانه قبول شد؟

جدول های زیر از نتیجه آزمون های کانون برداشته شده است .که توضیحات و ارقام آن در جدول به طور کامل آمده است می توانید در روند درس خواندن خودتان از آن استفاده نمایید.

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات مثبت و منفی دندانپزشکی

با چه رتبه و درصدهایی می­توان در رشته­ داندان­پزشکی در دانشگاه­های روزانه قبول شد؟

دروس تحصیلی رشته دندانپزشکی و طول دوره تحصیل رشته دندانپزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات مثبت و منفی دندانپزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی

کل دوره تحصیل:

طول کل دوره تحصیلی ۶ سال می باشد. که به دو دوره علوم پایه (۲ سال) و دوره تخصصی همراه با کارآموزی (۴ سال) تقسیم می شود.

دوره عوم پایه:

در دوره علوم پایه دانشجو ۲ سال به یادگیری دروس بیوشیمی، فیزیولوژی‌ نظری‌، فیزیولوژی‌ عملی‌، آناتومی، آمار پزشکی‌ و دندانپزشکی‌ و روش‌ تحقیق‌، بهداشت‌ عمومی‌، بافت‌ شناسی، ژنتیک انسانی‌، میکروب‌ شناسی و ایمنولوژی می پردازد. و پس از این ۲ سال در صورت قبولی در آزمون علوم پایه به دوره بعدی راه می یابد.

دوره تخصصی:

در دوره تخصصی دروسی مانند آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت تدریس می شود.

کارآموزی رشته دندانپزشکی:

در دوره تخصصی رشته دندانپزشکی دانشجویان به کارآموزی می روند. و از نزدیک با بیماری های دهان و دندان آشنا می شوند. و با نظارت اساتید در پایان این دوره همچون یک دندانپزشک عمومی به تشخیص و درمان بیماری می پردازند.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته دندانپزشکی چگونه است؟

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

دندانپزشکی که در یک رشته تخصصی خاص ادامه تحصیل داده باشد (پس از اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی) عنوان «متخصص» حتما زیر اسم او و قبل از گرایش مورد نظر ذکر می شود.

پاتولوژی فک و دهان و صورت (آسیب شناسی):

توانایی متخصصان این رشته دندانپزشکی بررسی نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان، فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی، سرطان و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

اندودنتیکس (تخصص درمان ریشه دندان):

وظیفه متخصص این رشته دندانپزشکی درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی هایی است که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج است.

ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی):

تصحیح روابط نامناسب فکی و دندانی، تنظیم و تصحیح روابط بین دندانها و استخوانهای سر و صورت و به طور کلی ناهنجاری های دندانی و فک و صورت از جمله وظایف یک متخصص ارتودنسی به شمار می رود. طول دوره این تخصص رشته دندانپزشکی ۳ ساله است، معمولا بهترین رتبه های آزمون تخصص وارد این رشته می شوند.

پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده دندان):

این افراد در تشخیص بیماری های لثه، گذاشتن ایمپلنت، عملکرد و زیبایی ساختار لثه تخصص پیدا می کنند.

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی:

ترمیم و بازسازی دندانهای طبیعی و تأمین زیبایی ظاهری دندان ها بخشی از وظایف متخصصان این شاخه رشته دندانپزشکی است.

همچنین جراحی فک و دهان و صورت، رشته دندانپزشکی کودکان و تخصص پروتزهای دندانی هم شاخه های تخصصی دیگر رشته دندانپزشکی می باشد.

سایت آموزش نو آرزوی موفقیت برای همه شما کنکوری ها و کسانی که به فکر موفقیت و رسیدن به درجات بالا هستند دارد.

برگرفته از:محصل ایرانی