در معرفی رشته ها و شغل ها برای کسب و کار و درآمد در این قسمت به معرفی شغل برق کار خواهیم پرداخت.که شامل معرفی کامل شغل برق کار ،میزان درآمد برق کار،آینده شغلی برق کار و فرصت های شغلی این رشته می باشد.

شغل برق کار یک شغل فنی می باشد.بنابراین اگر کارهای فنی را به خوبی می توانید انجام دهید و به حوزه برق و الکترونیک علاقه مندید، این شغل مناسب شمامی باشد.

برق کاری انجام کلیه امور مربوط به سیم کشی و برق منازل، ادارات، مراکز صنعتی و … می باشد.

برق کارها معمولا در دو دسته برق کار عمومی یا برق کار صنعتی می باشند. برق کار عمومی با ساختمان ها اعم از مسکونی و اداری و تجاری بیشتر سروکار دارند. برق کار صنعتی با برق کاری سیستم های کارخانه ها درگیر هستند.برق کار متخصص در امر سیم‌کشی الکتریکی ساختمان‌ها، ماشین‌های ایستگاهی و تجهیزات مرتبط به آن‌ها می باشد.

در ادامه بدون حاشیه درباره کلیه مطالب لازم و مفید در رابطه با شغل برق کار صحبت کردیم.

آشنایی با شغل برق کار و معرفی کامل شغل برقکار

مهارت و دانش مورد نیاز برای شغل برق کار

مهارت های عملی خوب باید داشته باشد. چون کارها این رشته بیشتر فنی و عملی می باشد.

توان انجام کار در ارتفاع، فضاهای محدود و شرایط آب و هوایی مختلف داشته باشد.

توانایی کار مطابق با نقشه های فنی، طرح های ساختمانی و نمودارهای سیم کشی داشته باشد.

توانایی کار تیمی به خصوص در پروژه های بزرگ داشته باشد.

توانایی کار با دقت و تمرکز زیاد و به صورت سازمان یافته و ایمن

مهارت های ارتباطی مناسب داشته باشد.

آگاهی داشتن از اصول و دستورالعمل های ایمنی در کار

داشتن توان بدنی مناسب

وظایف برق کار چیست؟

 

معرفی شغل برق کار(درآمدبرق کار +آینده شغلی)

آشنایی با شغل برق کار

 

این متخصصان می توانند در زمینه های مختلف از برق کشی ساختمان منازل تا انجام کارهای برقی پروژه های بزرگ مهندسی فعالیت نماید. برق کار مسئول نصب، بازرسی و تست تجهیزات، اطمینان یافتن از عملکرد درست سیستم های برقی، یافتن و رفع عیوب موجود می باشد.

وظایف برق کار شامل موارد زیر می باشد.

نصب و سیم کشی مدارهای سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته

طراحی و نصب سیستم های برقی و روشنایی

طراحی، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق

بررسی و حفاظت از سیستم های الکتریکی و اطمینان یافتن از درست و ایمن کار کردن آنها

نصب و سیم کشی تجهیزات حفاظتی

برق کار صنعتی چه کارهای تخصصی انجام می دهد؟

نصب و سیم کشی مدارهای الکتریکی

نصب و سیم کشی تابلوهای توزیع برق

نصب و سیم کشی دستگاه های حفاظتی

راه اندازی و تعمیر موتورهای الکتریکی

آشنایی با تجهیزات ایمنی و حفاظتی

میزان درآمد برق کار چقدر می باشد؟

معرفی شغل برق کار(درآمدبرق کار +آینده شغلی)

میزان درآمد برق کار چقدر می باشد؟

در کشور خودمان ایران ، برق کاری چه عمومی و چه صنعتی، از درآمد خوبی برخوردار هستند. هرچه برق کار تخصص و تجربه بیشتر و کیفیت کار بهتر داشته و مهارت ارتباطی خوب و انصاف در کار داشته باشد، در کار خود موفق تر بوده و به درآمد بیشتری نیز می رسد.

نکته مهم و اساسی برای کسب و کار و درآمد در رشته برق کاری مانند بسیاری از مشاغل فنی دیگر، تجربه بسیار مهم می باشد.یعنی کسی که دوره های فنی موجود را گذرانده و سپس به صورت کارآموزی نزد یک استاد کار مدتی شاگردی کرده و از تجربه و مهارت فنی بالایی برخوردار می باشد .درآمد خوبی خواهد داشت.

درآمد شغل برق کاری در کشورهای دیگر چگونه می باشد؟

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل در ابتدای دوره کارآموزی سالانه 12.000 دلار، برای افراد تازه کار بین 26.000 تا 30.000 دلار و برای افراد باتجربه بین 35.000 تا 45.500 دلار می باشد.

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل 48.250 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 49,200 دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل 57.600 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

فرصت شغلی و بازارکار برق کار (آینده شغلی برق کار)

برق کار می تواند با توجه به حوزه تخصصیکه دارد. در کلیه کارخانه ها و مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری و مسکونی کار کند. هرچه در کارش ماهرتر باشد، امکان ورود به پروژه های بزرگ برای او بیشتر می شود. بسیاری از برق کاران به صورت مستقل کار کرده و برای خود کسب و کاری را به راه انداخته اند.

با توجه به نیاز همیشگی به صنعت برق در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، می توان به این نتیجه رسید که برای برق کاران بازارکار خوبی وجود دارد. همچنین آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها می باشد.

البته مسلم است هرچه برق کار متخصص تر و با تجربه تر باشد، کار با کیفیت تری انجام دهد و برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت و یا در کارخود پیشرفت خوبی خواهد کرد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان چگونه است؟

استرالیا – در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد 21.6 درصدی داشته و در آینده رشد بسیار زیاد برای آن پیش بینی می شود.

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام برق کارها بین سال های 2010 تا 2020، رشد 23 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

چگونه برق کار شویم؟

معرفی شغل برق کار(درآمدبرق کار +آینده شغلی)

رشته برق کار

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل برق کاری

شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر برقکار یاد بگیرید.

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشته های برق صنعتی، برق ساختمان ، تعمیر ماشین آلات الکتریکی و تابلوسازی برق صنعتی) یا فنی و حرفه ای (رشته های الکترونیک یا برق و الکتروتکنیک) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

شخصیت های مناسب شغل برق کار

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب شغل برقکار بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

ISTJ این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.

ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.

توضیحات تکمیلی برای شما علاقمندان به رشته و شغل برق کاری

برق کار باید بسیار منظم و دقیق بوده و به جزئیات توجه نماید. همچنین باید به دستورالعمل های کاری موجود و مسایل ایمنی آگاهی کامل داشته باشد. مساله ایمنی در این شغل بسیار مهم و حیاتی بوده و برق کار باید با اصول و دستورالعمل های ایمنی به خوبی آشنا باشد و در حین کار از لباس و کفش مناسب استفاده کند.

همچنین برق کار باید بتواند در ارتفاع به راحتی کار کرده و توان بدنی خوبی داشته باشد. برای ورود به این شغل می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و سپس به صورت کارآموزی نزد یک استاد کار مدتی شاگردی کنید. در این شغل مانند بسیاری از مشاغل فنی، تجربه بسیار مهم می باشد.

ساعت کاری برق کار، اگر در جایی استخدام باشد، به صورت تمام وقت است. در برخی از حوزه ها که نیاز به کنترل شبانه روزی است، گاهی شیفت های شب نیز دارد.

اگر برق کار به طور مستقل کار کند و مغازه داشته باشد، ساعت کاری منعطفی داشته و خود او آن را تعیین می کند. بسته به نوع کار، محل کار برق کار می تواند داخل ساختمان ها، کارخانجات و یا در فضاهای بیرونی باشد.

برگرفته از: مسیر ایرانی