در این قسمت از آموزش های نوین کسب وکار. به بررسی کامل و جزءبه جزء شغل مکانیک خودرو می پردازیم.در ابتدا تعریف های کلی این شغل سپس به موقعیت شغلی.بازار کار شغل مکانیک خودرو و وظایف و مهارت های آن می پردازیم.

مکانیکی خودرو به چه معنا است.؟مکانیکی خودرو یعنی بازدید، تشخیص و رفع عیوب خودرو می باشد.

مکانیک خودرو چه کسی است.؟ شخصی است که به طور عملی یا علمی با انواع تعمیرات خودرو آشنابوده .و به تعمیر و سرویس انواع خودروها تسلط کافی دارد. او تمام قسمت های مکانیکی و الکتریکی خودرو. از موتور و سیستم اگزور تا سیستم های تهویه و امنیتی خودرو را به خوبی می شناسد.

میزان درآمد و معرفی کامل شغل مکانیک خودرو

شغل مکانیک خودرو

شخصیت های مناسب این شغل

در گزینش یک شغل صحیح و درست، عوامل متعددی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق. مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر شخص باید در نظر گرفته شوند. یکی از اساسی ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی هستند.

شناخت صحیح شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارا هستند، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند. و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند. که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی زیادی در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب  شغل مکانیکی بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.

ISTJ این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.

ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل مکانیکی خودرو.

این کار را شما می توانید به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید.

برای آموزش حرفه ای در این شغل هم شما می توانید. پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش یا فنی و حرفه ای شوید. فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو پس از پایان دوره هنرستان می توانند از طریق شرکت در آزمون کنکور ناپیوسته فنی و حرفه ای در آموزشکده های سراسری فنی و حرفه ای،دانشگاه آزاد اسلامی،دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کاردانی و کارشناسی همان رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک می توانند. در گرایش خودرو مهندسی مکانیک وارد شده و در صورت علاقه مندی تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. البته معمولا تعداد کمی از این فارغ التحصیلان ممکن است وارد کار مکانیکی و تعمیر خودرو شوند.و اکثرا به عنوان مهندس خودرو وارد صنایع و کارخانجات خودروسازی می شوند.

دوره های آزاد مکانیک در مراکز زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود و پس از پایان آن مدرک معتبر به آنها اعطا می گردد.

یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل. یادگیری مکانیکی خودرو به کمک محصولات آموزشی موجود می باشد. که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود.

فرصت شغلی و بازارکار مکانیکی خودرو

مکانیک و تعمیرکار خودرو می تواند در کارخانجات تولیدکننده خودرو .و شرکت های وابسته از جمله سازندگان قطعات و لوازم یدکی خودرو. تعمیرگاه های مجاز شرکت های سازنده خودرو استخدام شود. همچنین می تواند در گاراژها و تعمیرگاه های خودرو کار کرده. و یا به طور مستقل تعمیرگاهی برای خود راه اندازی کند.

بازار خودرو در جهان رو به گسترش است .و به صورت مداوم مدل ها و سیستم های جدیدی در حوزه خودرو به بازار عرضه می شوند. از طرفی داشتن خودرو برای همه مردم به یک ضرورت در زندگی تبدیل شده. و تقریبا هر خانواده ای حداقل یک خودرو دارد. بنابراین مردم ناگزیر برای رفع مشکلات و عیوب خود به مکانیک و تعمیرکار خودرو نیازمندند. با توجه به این شرایط بازارکار خوبی برای علاقه مندان به شغل مکانیکی خودرو وجود دارد. و آینده شغلی خوبی نیز پیش روی آنها خواهد بود.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این شغل بین سال های 2010 تا 2020، رشد17 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد 3.1 درصدی داشته و رشد کمی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد مکانیک خودرو

بیشتر مشاغل فنی درآمد خوبی دارند. مکانیکی خودرو نیز یکی از آنها می باشد. هر مکانیک خودرویی از تخصص، دانش و تجربه خوبی برخوردار بوده، با مشتریان برخورد مناسب داشته، کار با کیفیت به مشتریان ارائه کرده و بتواند اطمینان آنها را جلب کند، می تواند به درآمد خوب و بالایی در این شغل دست یابد.

میزان درآمد مکانیک خودرو در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل بین 23.000 تا 30.500 دلار و برای افراد باتجربه تا 38.000 دلار می باشد.

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل 35.790 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 36.200 دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل 43.000 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

برخی از کارهایی را که تعمیرکار خودرو انجام می دهد عبارتند از :

شغل مکانیک خودرو

تنظیم موتور

تعمیر دستگاه‌های سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی

تعمیر اساسی موتور‌های بنزینی و دیزلی

تعمیر تعلیق و سیستم فرمان

تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل

تعمیر دستگاه‌های الکتریکی خودروها (باطری سازی )

تعمیر قفل در و شیشه بالابر

و …

مکانیک خودرو باید مهارت های فنی خوب .و توانایی بالایی در عیب یابی و حل مسایل داشته باشد. او باید فردی دقیق، باحوصله و متعهد باشد. کسب تجربه در این شغل بسیار مهم است. مکانیک خودرو باید بتواند با مردم به خوبی ارتباط برقرار کرده .و خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهید. او باید بتواند به نوعی اطمینان مشتریان را به خود جلب کند. که این کار در گرو ارائه کار باکیفیت، استفاده از قطعات مناسب و مرغوب در کار، تحویل به موقع خودرو به مشتری و داشتن. انصاف در محاسبه دستمزد می باشد.

اگر در یک مکانیکی استخدام بشوید، ساعت کاری شما تمام وقت است. در صورتی که خودتان تعمیرگاه خودرو داشته باشید، تعیین ساعات کاری آن بر عهده شماست. در برخی از زمان های سال که مسافرت زیاد است، حجم کاری شما افزایش یافته و باید. تا آخر وقت و حتی در روزهای تعطیل هم کار کنید. محل کار شما در گاراژ ها و تعمیرگاه های خودرو است. همچنین می توانید به صورت تعمیرکار سیار در جاده ها. برای شرکت های خودروساز کار کنید.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل مکانیکی خودرو اطلاعات کاملی در زمینه وظایف. مهارت و دانش  مکانیک خودرو ارائه می شود.

وظایف مکانیک خودرو

تخمین زمان و هزینه کار برای مشتریان

یافتن عیوب خودرو

دادن توضیح کافی به مشتریان درباره نوع تعمیرات و یا قطعات مورد نیاز

آزمایش خودرو پس از تعمیرات

انجام تعمیرات و تعویض قطعات صدمه دیده

مهارت و دانش مورد نیاز

مهارت های فنی خوب

شناخت خوب و کامل اجزای خودروها

سرعت عمل و دقت در کار و توجه به جزئیات

توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو

توان جسمی مناسب

مهارت ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان

به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه خودرو مانند آشنایی با انواع موتورها و سیستم های جدید خودرو

رعایت مسایل ایمنی

منبع:مسیر ایرانی