شپش موی سر چیست؟آیا راهی برای درمان شپش سر با طب سنتی وجود دارد؟آیا روشی برای درمان قطعی و سریع شپش موی سر وجود دارد؟درمان شپش سر با اسپند امکان پذیر است؟یا نه؟

برای رسیدن به جواب همه ی سوالاتتان. با مقاله علمی (درمان شپش سر با طب سنتی(درمان قطعی و سریع)) که توسط سایت آموزش نو گردآوری شده است همراه شوید.

شپش سر چیست؟تفاوت رشک سر با شوره سر چیست؟

درمان شپش سر با طب سنتی(درمان قطعی و سریع)

شپش چیست؟

باید بدانید که شپش سر نوعی حشره‌ی انگلی می باشد. که روی سر، مژه و ابروهای انسان زندگي می کند. شپش از خون لايه‌هاي سطحي پوست تغذيه مي‌كند. به همین خاطر  به سختي از مو جدا مي‌شود.

نکته مهم:شپش نمی‌تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند. و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌شود.

درمان شپش سر با طب سنتی(درمان قطعی و سریع)

شپش چگونه تغذیه می کند؟

به تخم شپش ، رشك گفته می شود،رشک( تخم شپش) بیضی شکل، سفيد رنگ وكوچك می باشد. و به ساقه‌ی مو و درز لباس مي‌چسبد. هر كدام از اين تخم‌ها داخل يك كپسول بسيار چسبناك قرار گرفته است .

رشک( تخم شپش) به فاصله‌ی ‌كمي از ريشه‌ی مو، جايی كه دما و رطوبت مناسب دارد قرار مي‌گيرند. پس از هفت روز، شپش‌ها سر از تخم در مي‌آورند و طي مراحلي به شپش بالغ تبديل مي‌شوند.

باید توجه نمایید: که گاهی ممكن است رشك سر با شوره‌ی سر اشتباه گرفته شود. در حالی که شوره‌ی سر، بافت مرده‌ی پوست است. كه به راحتي از مو جدا شده، اما رشك به سختي از مو جدا مي‌شود.

راههای انتقال شپش سر چیست؟

از جمله از راههای انتقال شپش استفاده از وسایل شخصی فرد آلوده به شپش مثل برس،پتو،کلاه و … می باشد.

درمان شپش سر با طب سنتی(درمان قطعی و سریع)

راههای انتقال شپش سر

اسپند در طب سنتی برای درمان چه بیماری هایی معرفی می شود؟

درمان شپش سر با طب سنتی(درمان قطعی و سریع)

اسپند در طب سنتی

یکی از  گیاهانی که در طب سنتی ایران و همچنین بین خود مردم ایران زمین آشنا و مورد استقبال می باشد، اسپند است. دانه این گیاه در خانه سوزانده می شود. و دود غلیظ آن برای ضدعفونی هوا، دور کننده حشرات، خوشبوکننده فضا و به باور برخی حتی خنثی کردن چشم زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

در آسیا نیز از دانه های اسپند به عنوان ضدانگل کرم کش و کشنده آمیب استفاده می کنند. اسپند در برخی کشورهای دیگر نیز طرفدار دارد؛ مردم یونان از اسپند به عنوان قاعده آور، کرم کش، مسکن و خواب آور استفاده می کنند.

در هند برای سفلیس و در آفریقا نیز برای تب از اسپند استفاده می کردند، گرچه مصرف خوراکی این گیاه می تواند مسموم کننده باشد، اما بعضی از افراد محلی در این کشورها هنوز از آن برای درمان آسم، کولیک، تب، سنگ های صفراوی، سکسکه، زردی، مالاریا، دردهای عصبی، پارکینسون، افتادگی رحم، روماتیسم و بیماری های ادراری ـ تناسلی استفاده می کنند.

شپش سر چطور درمان می شود؟

درمان شپش سر با اسپند به توصیه طب سنتی

درمان شپش سر با طب سنتی(درمان قطعی و سریع)

درمان شپش سر با اسپند

اسپند برای افراد گرم مزاج مضرمی باشد. و اگر افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، حتی مقادیر کمی از آن را بخورند دچار مشکل خواهند شد. اگر جوشانده اسپند را صاف کرده با عسل و روغن کنجد بنوشید، به شدت حالت تهوع ایجاد می کند. این گیاه در افراد گرم مزاج باعث سردرد و حالت تهوع می شود.

اسپند یکی از عجیب‌ترین و بی‌خطرترین روش‌ها برای درمان شپش سر می باشد. توصیه می‌شود از این روش برای همه کودکانی که به مدرسه می‌روند استفاده شود حتی اگر موهای آن‌ها سالم بوده و دچار شپش نشده است.

اگر همه روش‌ها را برای درمان شپش موی سر امتحان کرده‌اید ولی نتیجه‌ نگرفته اید، جای نگرانی نیست. اگر فرزندتان نیز با مشکل شپش سر دست و پنجه نرم می‌کند، حتما روش زیر را بر روی موهایش امتحان کنید.

روش استفاده از اسپند برای درمان شپش سر

برای استفاده از این روش درمان یک قاشق اسپند خشک را آسیاب کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. اگر موهای فرزندتان بلند است مقدار آن را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید. برای اثربخشی بهتر می‌توانید موها را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید. کل موها را به این ترکیب آغشته کرده و اجازه دهید تا 45 دقیقه روی موها باقی بماند سپس موها را باآب گرم آبکشی نمایید.

برای اینکه اثربخشی این روش بهتر بوده و شپش مو به طور کامل از بین رود بهتر است به مدت یک هفته این روش را تکرار نمایید.

 

خواص درمانی اسپند در طب سنتی

از زمانهای دور مردم به اثر ضد عفونی کنندگی اسپند پی برده بودند و در اطراف بستر بیمار و محیطهای شلوغ آن را دود می‌کردند و بدین طریق محیط را ضد عفونی می‌کردند.

در هر روز صبح ناشتا نوشیدن جوشانده ریشه اسپند برای درمان اگزما مفید می‌باشد.

افرادی که به علت ضعف مثانه یا سستی کمر دچار شب ادراری هستند؛ شب‌ها مخلوطی از تخم رازیانه و اسپند بخورند و صبح‌ها یک یا دو عدد تخم مرغ و کمی عسل میل کنند تا شب ادراری آن‌ها درمان خواهد شد.

منبع: پرشین پرشیا