تا کنون برایتان پیش آمده که در رشته تحصیلیتان سر رشته داشته باشید و علاقه ی زیادی به بیان معلومات خود داشته باشید اما به دلیل نداشتن فن بیان خوب از این کار اجتناب کنید؟

هر انسانی در هر جایگاه و شغلی اگر فن بیان خوبی داشته باشد قطعا بسیار موفق خواهد شدو پله های موفقیت را طی خواهد کرد.فن بیان خوب مانند سلاح برای شکار است.خواندن شعر به صورت روزمره در بهتر شدن بیان شما کمک خواهد کرد.هر چه قدر اطلاعات عمومی شما بهتر باشد همچنان در فن بیان تاثیر گذار است.

 

مدیریت استرس(شکست استرس)

یکی از مهم ترین مهارت هایی که فرد برای سخنرانی لازم دارد کنترل و مدیریت استرس است.

خستگی یکی از علل استرس است و استرس را زیاد می کند،پس حتما برای استراحت خود برنامه ریزی کنید.برای کارها و فعالیت های خود برنامه ریزی روزانه داشته باشید.

کنترل استرس

کنترل حجم صدا

یکی از ساده ترین تمرین های کنترل حجم صدا این است که در یک منطقه از اتاق بایستید و روبروی خود فردی را تصور کنید و با صدای رسا و بلند مانند سخنرانی کردن با او صحبت کنید ،همچنان تصورات خود را از تعداد افراد بالا ببرید و از یک نفر به دو یا بیشتر افزایش دهید.این کار باعث تقویت صدای شما و افزایش اعتماد به نفس می شود.

کنترل حجم صدا

صدای خود را ضبط کنید

بازهم یک تمرین ساده برای بیان بهتر،یک متن از گفته ها و حرف های خود را بنویسید و صدای خود را ضبط کنید، یکبار متن را با سرعت کمی سریع بخوانید یکبار بصورت کند و یکبار بصورت عادی صحبت کنید.این کار باعث می شود تا بدانید در کدام سرعت،تسلط دارید.

ضبط کردن صدای خود

فیلم آموزش فن بیان قسمت اول

فیلم آموزش فن بیان قسمت دوم

فیلم آموزش فن بیان قسمت سوم

فیلم آموزش فن بیان قسمت چهارم

فیلم آموزش فن بیان قسمت پنجم