آیا از بوی سیر در دهان ،دست وغذا متنفرید؟آیا به دنبال روشی برای از بین بردن بوی سیر از دهان یا دست و همچنین غذا هستید؟و یا سوالات متعدد دیگر در مورد سیر که یکی از چاشنی های محبوب دنیا محسوب می شود.

در ابتدا باید بدانید که سیر حاوی “سولفوکسید سستئین” است که بو و مزه متمایزی به آن می‌دهد. بوی سیر از 24 تا 48 ساعت پس از مصرف در ریه‌ها باقی خواهد ماند.. البته، هنگام غذا درست کردن دستانتان نیز بوی سیر می‌گیرد.وحتی خانه به علت عطر شدید سیر بو می گیرد. با روش‌های زیر بوی سیر را از دهان ، دستانتان وخانه وغذا برطرف کنید.

چه ترکیباتی باعث بوی سیر در دهان می شود؟

ترکیبات مهم  که موجب بوی سیر در دهان می شود عبارتند از: آلیل متیل سولفید، آلیل متیل دی سولفید، آلیل مرکاپتان، دی آلل دی سولفید، دی متیل دی سولفید و متیل مرکاپتان و مقادیر جزئی دی متیل سلنید. سایر ترکیبات گوگرد نیز وقتی آلیسین سیر در معده و کبد شکسته می شود، تولید می گردند.

روش هایی برای از بین بردن بوی سیر به صورت فوری و سریع

از بین بردن بوی سیر (فوری)

روش های از بین بردن بوی سیر

 

 از بین بردن بوی سیر در غذا

برای از بین بردن بوی سیر از غذا و همچنین کم کردن طعم و مزه تند سیر از روش های زیر استفاده کنید.

از گیاهان معطر استفاده کنید

از بین بردن بوی سیر (فوری)

استفاده از گیاهان معطر برای از بین بردن بوی سیر در غذا

استفاده از گیاهان معطر یکی  از راه های خوب برای رفع عطر و طعم تند سیر هستند. گیاهان تازه مانند گشنیز، جعفری و ریحان می توانند برای مقابله با طعم تند سیر کمک کنند. هر چند، شما باید از آن ها به صورت متعادل استفاده کنید. استفاده بیش از حد از آن ها می تواند غذا را تلخ کند.

افزایش دمای غذا برای کاهش شدت بوی سیر

شما می توانید شدت بوی سیر را با خنثی کردن آلیناز کاهش دهید. راه این کار با گرما است. با پختن سیر در دمای بالاتر از ۱۴۰ درجه فارنهایت، شما می توانید آلیناز را خنثی کرده و طعم سیر را تحمل کنید.

مواد خامه ای به غذای خود اضافه کنید

با استفاده از مواد خامه ای مانند لبنیات، می توانید یک سس خامه ای درست کنید. همچنین مواد غیر لبنی مانند شیر نارگیل وجود دارد که برای خوراکی ها و غذاهای جنوب شرقی آسیا مناسب است.

صرف نظر از اینکه کدام ماده حاوی خامه را استفاده می کنید، این سس می تواند سیر را رقیق کرده و تیزی آن را کاهش دهد تا غذای شما خوشمزه تر شود.

استفاده از مواد اسیدی برای کاهش شدت سیر

ترشی موادی مانند آبلیمو و یا حتی سرکه می تواند شدت سیر را کاهش دهد. این که از کدام ماده اسیدی و چقدر از آن استفاده می کنید بستگی به غذایی خواهد داشت که شما می پزید. . نکته مهم این است که از آن به صورت متعادل استفاده کنید تا غذایتان زیاد ترش نشود.

روش های از بین بردن بوی سیر از دهان فوری

شستشوی دهان تاثیر زیادی برای رفع بوی سیر از دهان نخواهد داشت.شما می توانید از روش هایی که در ادامه گفته شده استفاده کنید.

از بین بردن بوی سیر دهان با آبلیمو

از بین بردن بوی سیر (فوری)

از بین بردن بوی سیر دهان با آبلیمو

زمانی که شما  سیر خرد شده مصرف می کنید، نوشیدن آبلیمو برای از بین بردن بوی سیر دهان موثر می باشد. اسید موجود در آب لیمو، آلینیاز را خنثی می کند، آلینیاز، آنزیمی است که هنگام خرد کردن سیر تولید می شود و باعث بوجود آمدن بوی ناخوشایند آن می شود.

از بین بردن بوی سیر دهان با سیب .

از بین بردن بوی سیر (فوری)

از بین بردن بوی سیر دهان با خوردن سیب

حتما مشاهده گردید که اگر سیبی را ببرید و بیرون بگذارید، قهوه ای می شود. این رنگ توسط یک آنزیم ایجاد می شود که تنها کار آن کم کردن جذابیت میوه نیست، بلکه به عنوان یک دئودورانت طبیعی برای بوی بد سولفید های ناشی از سیر در دهان عمل می کند.

رفع بوی سیر دهان با چای سبز

در چای سبز، آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول، بسیار زیاد است. همانند آنزیم های سیب، پلی فنول ها، مواد شیمیایی را باعث بوجود آمدن بوی سیر می شود از بین ببرد.

از بین بردن بوی سیر دهان با استفاده از قاشق فولادی!

قاشق چایخوری فولادی را در اطراف دهان خود بگذارید. تمام سطوح پوست، از جمله کل زبان و طرفین دهان را با قاشق لمس کنید. قاشق را به سمت بالا بچرخانید تا بتوانید زبان خود را به عقب برگردانید، استفاده از قاشق فولادی در از بین بردن بوی سیر دهام مفید می باشد.

 از بین بردن بوی سیر از دست با استفاده از روش های زیر:

پوست مرطوب یکی از مرکبات دلخواه خود را در آب رنده کرده و اجازه دهید سرد شود. سپس آن را به روی دست خود بمالید. می توانید از اسپری کردن برای این کار استفاده کنید.

دست های خود را روی فولاد بمالید و یا این که از صابون فولادی استفاده نمایید. به صورت تئوری، فولاد با گوگرد عکس العمل نشان داده و باعث خنثی کردن بوی سیر می شود. این کار برای برخی جواب داده است و برای برخی خیر.

می توانید از صابون و فولاد ضد زنگ استفاده کنید. صابون را روی دستان خود بگذارید و از یک قاشق فولادی ضدزنگی تمیز استفاده کنید تا آن را در دستان خود قرار پخش کنید، حتی بین انگشتان دست.

نحوه رفع بوی سیر از خانه

برای از بین بردن بوی سیر از خانه می توانید چند ساعت پنجره خانه را باز بگذارید و یا این که یک ظرف یا کاسه ای از جوش شیرین را در اتاقی که بو گرفته است قرار دهید.

منبع : nabzema.com