چگونه تخم مرغ های سفره هفت سین عید را رنگ آمیزی کنیم؟یکی از کارهایی که بر طبق رسوم های گذشته ایرانیان در زمان عید نوروز انجام می دهند.رنگ کردن تخم مرغ و قرار دادن تخم مرغ رنگی در سفره هفت سین عید می باشد.

رنگ کردن تخم مرغ عید یکی از اجزای فرعی و بسیار زیبای سفره هفت سین می باشد.هر چند تخم مرغ رنگی سفره هفت سین جزو هفت موردی که با حرف “سین” شروع می‌شود نمی باشد. اما از گذشته برای زیبایی در سفره هفت سین قرار می‌گیرد،

تخم ‌مرغ رنگی عید می تواند یک تخم مرغ طبیعی و یا مصنوعی؛ پلاستیکی یا سفالیباشد.که آن را با روش‌های گوناگون تزیین می‌کنند. و آن را روی به آیینه، داخل جام یا سبد تزیین شده قرار می دهند.

برای رنگ آمیزی تخم مرغ سفره هت سین عید می‌توان از مواد طبیعی مانند؛ لبو، پوست انار، زرد چوبه، پوست پیاز قرمز، برگ اسفناج، قهوه، چای و … و یا رنگ‌های شیمیایی مثل آبرنگ، گواش، رنگ روغن، مداد رنگی، پاستل و … استفاده نمود.

در ادامه فیلم آموزش رنگ کردن تخم مرغ سفره هفت سین را نگاه کرده و سپس بعد از آن توضیحات تکمیلی روش رنگ آمیزی تخم مرغ سفره هت سین عید نوروز را مطالعه نموده تا کامل این روش را فرابگیرید.تا بتوانید به راحتی تخم‌ مرغ‌ رنگی برای عید را ظرف چند دقیقه تهیه نمایید.

فیلم آموزش رنگ کردن تخم مرغ سفره هفت سین عید نوروز

[aparat id=”l1Nka”]

امیدوارم از دیدن این فیلم کوتاه ولی پر محتوای آموزش رنگ آمیزی تخم مرغ عید که یک آموزش هنری می باشد. لذت برده باشید.

همانطور که قبلا گفتیم یکی از روش های رنگ کردن تخم مرغ ،استفاده کردن از رنگ های طبیعی می باشد. در این قسمت بعد از دیدن فیلم آموزشی به توضیحات زیر توجه نمایید.

 رنگ كردن تخم مرغ با استفاده از رنگ‌های طبیعی:

فیلم آموزش رنگ کردن تخم مرغ سفره هفت سین

رنگ کردن تخم مرغ عید نوروز با رنگ های طبیعی

شما می توانید از موادی که ذکر می شود استفاده کنید. از زردچوبه (3 قاشق‌غذاخوری) برای رنگ زرد، چغندر(2 پیمانه) برای رنگ سرخابی،قهوه (4 قاشق غذاخوری) برای رنگ شكلاتی ، برگ اسفناج (2 پیمانه) برای رنگ سبز، كلم قرمز(2 پیمانه) برای رنگ آبی، چای (12 عدد چای كیسه‌ای) برای رنگ قهوه‌ای روبه قرمز ، پوست پیاز(با پیچیدن پوسته پیاز به دور تخم‌مرغ) برای رنگ نارنجی یا ارغوانی .

روش استفاده از رنگ های طبیعی برای رنگ کردن تخم مرغ عید:

فیلم آموزش رنگ کردن تخم مرغ سفره هفت سین

رنگ آمیزی تخم مرغ عید نوروز

موادی را که در بالا ذکر کردیم را به‌علاوه یك قاشق غذاخوری سركه همرا با مقدار آب كافی در ظرفی ریخته، به مدت 15 دقیقه آن‌ها را جوشانده. سپس تخم‌مرغ‌ها را كه در دمای اتاق قرار داشته، درون مخلوط فوق بریزید و 15 دقیقه دیگر نیزآن ها را بجوشانید.

(در این مرحله مطمئن شوید آب تا 2 سانتی‌متر روی تخم‌مرغ‌ها قرار گرفته باشد).

 

چند نکته کاربردی در رنگ کردن تخم مرغ عید نوروز:

 

اگر می خواهید از رنگ تیره‌تری استفاده نمایید. تخم‌مرغ‌ها را، مدت بیشتری در آب رنگی بجوشانید.

برای براق كردن سطح تخم‌مرغ‌ها ، روی آن‌ها، روغن مایع بمالید.

از دیگر از روش‌های تزئین و رنگ كردن تخم‌مرغ ، استفاده از رنگ‌های غیر طبیعی مانند: گواش، ماژیك، آبرنگ، و نیز استفاده از برچسب، روبان یا كاغذهای رنگی و… است.

امیدوارم از این آموزش هنری تزیینات عید نوروز لذت برده باشید.

همچنین پیشنهاد می کنیم بخوانید:تزیین سفره هفت سین با جدیدترین مدل ها+عکس

برگرفته از :بیتوته