آموزش سلامتی | آموزش کسب و کار های هنری  ،فنی ،کشاورزی

درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی

درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی

اگر شوره سر درمان نشود.موجب ریزش شدید مو و ایجاد ظاهری بد خواهد شد. برای درمان قطعی شوره سر و پیشگیری از ریزش موهایتان روش هایی که دراین بخش ازآموزش های نو طب سنتی ارائه شده است بسیار مفید است.

درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی

درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی
درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی

متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران دکتر شیربیگی می گوید: «دلایل گوناگونی در ایجاد شوره سر نقش دارند. و از دیدگاه طب رایج، مهم‌ترین دلیل ایجاد شوره سر فعالیت بیش از حد قارچ‌های فلور نرمال بدن است.

از دیدگاه طب سنتی ایرانی نیز خشک شدن پوست سر می‌تواند. یکی از دلایل به وجود آمدن شوره سر باشد. اما در حال حاضر نیز بسیاری از افرادی که پوست سرشان چرب است، از شوره سر رنج می‌برند.

اگر پوسته‌های کوچک سطح پوست سر، نواحی عمیق پوست را درگیر کند، می‌تواند باعث از بین رفتن پیاز مو شود. و در نتیجه رویش مو را نیز مختل کند.»

ایشان یکی از راه های موثر درمان شوره سر را استفاده از روغن‌های گیاهی می داند . توضیح داد: «یکی از راه‌های مبارزه با شوره سر به خصوص در مواردی که خشکی آزاردهنده کف سر وجود داشته باشد، استفاده از روغن‌های گیاهی مثل «روغن گل سرخ» است.

برای این منظور باید ۱۵ قطره روغن گل سرخ را در نواحی مبتلا ریخته و کمی آن را با نوک انگشتان ماساژ داد. این روغن باید حداقل ۴ ساعت کف سر بماند.»

دکتر شیربیگی همچنین تاکید کرد بهتر است که روغن مالی به کف سر ۴ تا ۵ ساعت قبل از حمام رفتن انجام شود و دو بار در هفته می‌توان این کار را تکرار کرد.

عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، استفاده از گیاهان لعاب‌دار را نیز در درمان شوره سر چرب موثر دانست و گفت: «یکی دیگر از راه‌های مبارزه با شوره سر به خصوص در مواردی که چربی پوست سر غالب باشد،

استفاده از گیاهان لعاب‌دار مانند «گل خطمی» است که می‌توان سه بار در هفته از آن استفاده کرد و باید یک ساعت قبل از حمام بر کف سر مالیده شود.»

وی در نهایت افزود: «برای استفاده از لعاب گل خطمی باید ابتدا آن را به صورت پودر درآورد. سپس یک تا دو قاشق غذاخوری از پودر آن را باید در یک لیوان ریخت و تا نصف به آن آب ولرم افزود.

بعد مخلوط موردنظر را باید برای ۴ تا ۵ ساعت در آفتاب فرار داد. سپس آن را صاف کرده و لعاب حاصله را یک ساعت قبل از حمام روی کف سر مالید و بعد شست.»

روش های دیگر برای رفع شوره سربه صورت طبیعی:

موهایتان را معطر کنید:

درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی
درمان قطعی شوره سر به شیوه طبیعی

یک قاش چای خوری پودر و یا نوع تازه از بیخ شب بو و یا سبزیجاتی همچون ریحان و نعناع را در قوری حاوی یک لیوان آب جوش و یا چای بریزید و اجازه دهید تا خوب دم بکشد بعد از آنکه محلول سرد شد موهایتان را به آن اغشته و بعد از ۱۵ دقیقه آبکشی کنید.

مو هایتان را ماستی کنید:

درمان قطعی شوره سر به شیوه طب سنتی
درمان قطعی شوره سر به شیوه طبیعی

ماست در کنار دنیایی از خواص برای برطرف کردن شوره سر هم درمانی عالی قلمداد می شود. راه و زمان درست اینطور است که ماست را با نوک انگشتانتان به کف سر مالیده و بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه به خوبی آبکشی کنید و بعد از آن موهایتان را طبق روال طبیعی استحمام بشویید.

 

منبع: سلامانه-نمناک

امتیاز شما به این مطلب؟

امتیاز دادن به این پست

ارسال نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ما را دنبال کنید