دلیل اصلی ایجاد جوش و آکنه در صورت چیست؟راه های درمان سریع و رفع جوش  وآکنه چیست؟ چگونه می توان بازگشت جوش ها را کاهش داد؟

در این مقاله آموزش نو ،به تمام سوالاتی که شما عزیزان در رابطه با جوش صورت و بدن و همچنین راه های درمان و مقابله با جوش و آکنه پرسیده بودید پاسخ می دهد.

علت توجه به درمان جوش و آکنه چیست؟

امروزه زیبایی به مسئله ایی مهم  تبدیل شده است. به همین علت وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد. بسته به شدت آکنه می تواند باعث مشکلات عصبی و استرس شود. و به دنبال آن پایین آمدن اعتماد به نفس، عدم حضور در اجتماع شود. به همین دلیل همواره راهکارهایی برای از بین بردن و برطرف کردن آکنه بسته به علل ایجاد آن ارائه می شود.

جوش یا آکنه چه زمانی ایجاد می شود؟

جوش یا آکنه زمانیایجاد می شود. که فولیکول های مو از چربی و سلول های مرده پوست پر شود. فولیکول های مو به غدد سباسه (چربی دار) متصل هستند. این غدد نوعی چربی به نام سبوم ترشح کرده که باعث روان شدن و مرطوب شدن پوست و مو می شود. سبوم بطور معمول به همراه مو از پوست بالارفته و سپس از منافذ فولیکول های مو خارج شده و به سطح پوست می روند.

زمانیکه بدن شما سبوم (چربی) بیشتر از حد نیاز ترشح کند همراه با سلولهای مرده پوست در فولیکول مو جمع شده و محیطی باکتریایی بوجود می آورد. این تجمع می تواند باعث بادکردن دیواره فولیکول و بوجود آمدن جوش سرسفید و یا باز شدن آن و بوجود آمدن جوش سرسیاه شود.

دلایل ایجاد جوش و آکنه

دلایل ایجاد جوش و آکنه و 5راه درمان

دلایل ایجاد جوش و آکنه

عوامل و دلایلی که باعث تشدید جوش یا آکنه در قسمت های صورت و بدن می شود :

1)رژیم غذایی نامناسب

محققان معتقدند بعضی از خوردنی های پرکربوهیدرات مانند انواع فست فود ها می توانند باعث ایجاد جوش شوند.

2) استرس و اصطراب

توجه داشته باشید که استرس و اصطراب باعث بوجود آمدن جوش نمی شود، اما اگر شما استرس داشته باشید، جوش یا آکنه شما بدتر خواهد شد.

3 ) هورمون ها

هورمون های اندروژن که در دوران بلوغ و دوران بارداری با استفاده از قرص های ضد بارداری افزایش می یابد، باعث افزایش سبوم و در نتیجه بدتر شدن و یا افزایش جوش ها میگردد.

4) لوازم آرایشی پر چربی

بعضی از انواع لوازم آرایشی بخصوص آنها که چرب و روغنی هستند، احتمال آکنه را بیشتر می کنند.

5 )  داروهای خاص

داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها، آندروژن و یا لیتیوم نیز می توانند باعث جوش (آکنه) شوند.

انواع جای جوش: چکشی،واگنی،دره ای وهیپرتروفیک

دلایل ایجاد جوش و آکنه و 5راه درمان

انواع جای جوش و آکنه

 انواع درمان های جوش و آکنه

۱ ) درمانهای موضعی ساده برای مقابله با جوش

درمانهای موضعی ساده برای جوش شامل استفاده از محلولها و محصولاتی است که با کاهش چربی پوست، کشتن باکتری ها و دفع سلولهای مرده به بهبود جوش ها کمک می کند.

۲ ) درمان جوش با درمان های موضعی تجویزی

اگر جوش های شما پس از استفاده از درمان های موضعی ساده بهبود نیافتند. می توانید از داروهای ترکیبی و یا طیف مختلفی از داروها و محلولها که توسط پزشک تجویز می شوند استفاده کنید.

۳ ) درمان های آنتی بیوتیکی در جوش های شدید

در مواقعی که جوش شما از نوع شدید باشد ممکن است دوره ی کوتاهی مصرف آنتی بیوتیک نیاز باشد.

۴ ) درمان به وسیله ی ایزوترتینوئین

برای درمان آکنه کیستی یا آکنه هایی که به درمان های معمول جواب نمی دهند این نوع داروها استفاده می شوند. به دلیل اثرات جانبی جدی این داروها، لازم است در طول درمان مرتبا به پزشک مراجعه کرد.

5 ) ایزودرمانی و نوردرمانی یکی از راه های درمان جوش

در درمان های لیزری با آسیب رساندن به غدد چربی ساز ترشح چربی را کاهش می دهند و باکتری هایی که باعث التهاب جوش ها شده را نابود می کنند.

چگونه می توان بازگشت جوش ها را کاهش دهیم؟

دلایل ایجاد جوش و آکنه و 5راه درمان

جلوگیری از بازگشت جوش

ورزش کردن

شستن آرام پوست و استفاده از شوینده های معتدل

اجتناب از آرایش غلیظ

پاک کردن آرایش قبل از خوابیدن

خوردن میوه و سبزی

دوش گرفتن بعد از ورزش یا عرق کردن شدید

استفاده از ضد آفتاب

پرهیز از محیط های گرم

 

منبع: بانوی شهر