اگر دقت کرده باشید زمانی که قرار است به یک مهمانی بروید یا یک دیدار خیلی مهم در پیش دارید سر و کله جوش ها پدید می آید و آزاردهنده هستند. در این مقاله ما برای مقابله با آن ها درمان های خانگی و سریع را به شماآموزش خواهیم داد.در ابتدا یادآور شویم که فشاردادن جوش ها جزء راه های ازبین بردن آن ها نیست.

نکته بسیار مهم:
جوش چیست و چرا جوش میزنیم؟
جوش یک زائده‌ی کوچک پوستی است. جوش ،مشکلات پوستی یا جراحت های کوچک ناشی از غددچربی است که توسط که میکروب ها آلوده شده و بعدا ترشحات سطح آن را پرمیکند.

14روش ازبین بردن سریع جوش ها

افراد بسیاری معتقداند که شست و شوی زیاد،استفاده از مواد آرایشی و لایه برداری و لیزرکردن ، پوست را به شدت حساس کرده و مشکلات پوستی را بیشتر میکند.بنابراین شما میتوانید برای از بین بردن جوش های خود از راه های سریع و بی نظیر خانگی استفاده کنید.

 

۱. فورا از یخ استفاده کنید

اولین و سریع ترین درمان جوش یخ است.برای جوش هایی که هنوز عفونی نشده اند استفاده از یخ توصیه میشود زیرا با کم کردن التهاب مسبب میشود غدد
چربی منقبض شوند و میکروب ها ی داخل آن از پوست بیرون بروند.

طرز استفاده از یخ
یخ را در پارچه ای گذاشته و برای چندثانیه روی محلی که جوش زده بگذارید و بردارید و بعد از چند دقیقه دوباره همان کاررا انجام دهید.

یادآوری: میتوانید این کار را به دفعات دلخواه خود تکرار کنید.جوش های شما درعرض 2روز ازبین می روند.

 

 

۲. استفاده از عسل

همانگونه که می دانید عسل خواص بی نظیری دارد و یکی از این خواص ضدعفونی کنندگی آن است و میتوانید میکروب هارا در اطراف غدد چربی
ازبین ببرد و زمانی که میکروب ها کاهش یابند بهبودی بسیار نزدیک است.

طرزاستفاده از عسل
یک گاز استریل پنبه ای را به عسل آغشته کنید و روی پوست خود بمالید.بعد از گذشت نیم ساعت صورت خود را بشویید.

یادآوری:میتوانید به عسل پودر دارچین اضافه کنید و آن را شب تا صبح روی جوش های خود بگذارید.

 

۳. استفاده آبلیمو

یکی از راه های بی نظیر برای ازبین بردن جوش استفاده از آبلیموی خانگی است.آبلیمو به عنوان یک ماده میکروب کش ،میکروب های دخیل در ایجاد جوش را ازبین میبرد و علاوه بر خاصیتی که دارد باعث میشود چربی های تجمع یافته در پوست رانده شوند.

طرزاستفاده ازآبلیمو
میتوانید یک گوش پاکن را به آبلیمو آغشته کنید و روی جوش ها بمالید.
یادآوری:برای جوش های اساسی تر پودر دارچین و آبلیمو را مخلوط کنید و شب قبل از خواب روی جوش های خود بمالید.این روش به ازبین رفتن سریع جوش ها کمک میکند ولی برای افرادی با پوست حساس توصیه نمیشود.

 

۴. استفاده از خمیردندان

خمیردندان برای درمان جوش عالی است.اگر بعد از گذاشتن یخ استفاده شود سریع ترین اثررا دارد.حتما از خمیردندان های سفید رنگ و بدون مواد سفیدکننده استفاده کنید وهرگز از خمیردندان های ژل مانند استفاده نکنید.

طرز استفاده از خمیردندان
شما میتوانید قبل از آنکه جوش بصورت کامل به وجود بیایید شب هنگام خواب مقداری خمیردندان روی آن بمالید و اجازه دهید تا صبح بماند.
زمانی که بیدار شدید صورت خود را با آب سرد بشوید.میتوانید این کار را مجددا در نیمه روز تکرار کنید.
برای آنکه تاثیری ببینید حداقل باید نیم ساعت روی پوست شما بماند.

یادآوری: خمیردندان میتوانند ایجادحساسیت کند.مهم است که با احتیاط و باروش درست از آن استفاده کنید.

 

۵. استفاده ازبخور

برای از بین بردن سریع جوش هرگز بخور را فراموش نکنید.استفاده از بخور گرم فواید بی نظیری دارد بخصوص برای افرادی که جوش می زنند زیرا بخور با بازکردن منافذ پوست و بیرون ریختن مواد زاید پوست شما را پاکسازی میکند.

طرز استفاده از بخور
ظرفی را پر از آب داغ کنید و پوست خود را در نزدیکی درب ظرف نگه دارید تا بخار آن بصورت شما بخود.
هرگز پوست خود را در تماس با آب داغ قرارندهید ممکن است دچارسوختگی شود.
یادآوری:این کاررا به مدت نیم ساعت انجام دهید و بعد به پوست خود مرطوب کننده بزنید.

 

۶. استفاده از روغن درخت‌ چای

یکی از درمان های حیرت انگیز استفاده از روغن درخت چای است.این روغن با خاصیت ضدباکتریایی که دارد به مقابله با میکروب ها میرود و بخاطر داشتن خاصیت تسکین دهنده قرمزی جوش ها را کم میکند.همچنین این روغن باخشک کردن جوش ها آن را ازبین میبرد.

نحوه استفاده از روغن درخت چای
پنبه ای را به روغن آغشته کنید و به جوش ها بمالید بعد از گذشت 20دقیقه صورت خود را بشویید.
میتوانید چندقطره از این روغن را با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید و مخلوط به دست آمده را روی جوش های خود بمالید و بعداز گذشت 20 دقیقه آن رابشویید.

یادآوری:اگر پوست حساس دارید از این روش استفاده نکنید.

۷. استفاده از سیر

سیر گیاهی است که به علت مزه‌ی عالی و فایده‌های پزشکی مورد توجه است. سیر دارای خواص اثبات شده‌ی قوی ضدباکتریایی، تقویت سلولی و ضدویروس است و
به عوامل بیماری‌زای مسری حمله‌ می‌کند. سیر همچنین در تقویت قوای جسمی نقش دارد.

سیر خام در طب قدیمی هند، آیوروِدا، یکی از بهترین درمان‌ها برای جوش‌های رسیده برشمرده می‌شود و طبیبان آیورودا بر سر خواص سیر در درمان جای جوش‌ها و
همچنین در جلوگیری از عود مجدد جوش قسم می‌خورند.

بدون در نظر گرفتن گزارش‌های طب آیورودا درباره‌ی سیر، به اندازه‌ای افراد مختلف به فواید خوردن سیر خام در پیشگیری و درمان جوش‌ صورت اشاره‌ کرده‌اند که می‌توان آن را درمانی عالی برشمرد. سیر این ماده‌ی ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان برای درمان سریع جوش‌ها کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبودی جوش کمک می‌کند.

طرز استفاده
یک حبه سیر را دو نیم کنید.
سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.
این کار را چند بار در روز تکرار کنید.
یادآوری: خوردن روزانه‌ی یک حبه سیر خام به پاک‌سازی خون‌تان نیز کمک می‌کند. اما توجه کنید که در مصرف سیر خام زیاده‌روی نکنید تا معده‌ی شما اذیت نشود.

 

 

۸. استفاده ازجوش‌‌شیرین

جوش شیرین راه‌حل خانگی مفید دیگری برای درمان جوش است که با لایه‌برداری پوست و باز‌ کردن راه تخلیه‌ی چربی و سلول‌های مرده جوش‌ها را از بین ‌می‌برد.
جوش‌شیرین کاربردهای فراوانی دارد. می‌توان از آن به عنوان ضدبو، به عنوان خمیردندان و در محلول‌های مختلف خانگی برای لایه‌برداری پوست استفاده کرد.

التهاب جوش زمانی که سلول‌های پوست و ارگانیسم‌های کوچک در کنار هم جمع می‌شوند و یک جوش متورم را ایجاد می‌کنند، شکل می‌گیرد. التهاب پوست علاوه بر
اینکه توجه دیگران را به خود جلب می‌کند می‌تواند واقعا دردناک باشد.

بخشی از قدرت جوش‌شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است به عنوان بخشی از درمان التهاب پوست و در یک برنامه‌ی درمانی به کار رود.
مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه می‌توان برای درست کردن ماسک‌های قوام‌دار با پایه‌ی جوش‌شیرین استفاده کرد. ماسک‌های خانگیِ پوشاننده‌ی صورت که
با جوش‌شیرین درست شوند می‌توانند به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنند.

طرز استفاده
جوش‌شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید.
پوست خود را به دقت بشویید و در حالی که نم‌دار است خمیر را در نواحی مشکل‌دار پوست بمالید، آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید.
صورت‌ خود را با آب گرم بشویید.
برای اینکه سریع‌تر نتیجه بگیرید این فرایند را دوبار در روز تکرار کنید.
یادآوری: هرگز جوش‌شیرین را بیشتر از چند دقیقه‌ی محدود روی پوست رها نکنید، زیرا ممکن است موجب خشکی و حساسیت شود.

 

۹. اسفاده ازخیار

خیار سرشار از پتاسیم و ویتامین‌هایی چون ویتامین A ،C و E است. علاوه‌ بر این خیار دارای خواص خنک‌کنندگی و تسکین پوست است.
در کشورهای خاورمیانه و آسیایی آب خیار برای خنک کردن بدن و پوست‌، درمانی متمایز به شمار می‌رود. آب خیار همچنین برای ترمیم پوست مفید است و به
خصوص زمانی که روی پوست به کار رود در کاهش التهاب پوستی نقش دارد.

طرز استفاده
خیار را خرد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به مدت ۶۰ دقیقه بماند. مواد داخل خیار مثل ویتامین A، پتاسیم و کلروفیل در آب منتشر می‌شوند.
آب حاصل را صاف کنید و برای نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنید.
یادآوری: می‌توانید با خیار ماسک صورت درست کنید. این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید سپس با آب گرم بشویید. این کار به تمیزی آلودگی‌ها و باکتری‌ها از مجاری پوست کمک می‌کند.

 

۱۰. استفاده ازسرکه‌ سیب

وقتی می‌خواهید جوش‌های‌تان را درمان کنید، سرکه‌ سیب را به عنوان ماده‌ای قدرتمند به حساب آورید. سرکه‌ی سیب با خواص اسیدی خود، pH سطح پوست شما را به تعادل می‌رساند و در این شرایط باز هم رشد میکروب‌ها سخت‌تر می‌شود. نکته‌ی آخر اینکه سرکه‌ی سیب با خواص منقبض‌کننده‌ی خود مانند آبلیمو کمک می‌کند که چربی تجمع‌یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شود. به یاد داشته باشید که با زیاده‌روی در استفاده از سرکه روی پوست، آن را بیش از اندازه خشک نکنید.

طرز استفاده
صورت‌تان را شسته و خشک کنید. یک پیمانه سرکه را با ۳ پیمانه آب مخلوط کنید، پنبه‌ای را به آن آغشته کنید وروی نقاطی از پوست که مشکل دارد بمالید.
حداقل به مدت ۱۰ دقیقه پوست را به حال خود بگذارید، همچنین می‌توانید بگذارید سرکه یک شب تا صبح روی پوست‌تان بماند. هر روز چند مرتبه این کار را تکرار کنید.
یادآوری : پس از استفاده از این درمان از تونر پوست استفاده کنید. تونر یک پاک‌کننده‌ی رقیق پوست است که از مواد غیرالکلی ساخته می‌شود و به همین دلیل خشکی پوست ایجاد نمی‌کند.

 

 

 

۱۱. استفاده ازماست

ماست غذایی بی نظیر است که در وعده‌ی صبحانه و میان‌وعده عالی است. ماست علاوه بر این اگر به صورت موضعی روی پوست استفاده شود فایده‌های باورنکردنی دارد. سالیان طولانی است که به دلیل همین فواید عالی، برای بهبود پوست از آن استفاده می‌شود.

طرز استفاده
کمی ماست را با آبلیمو مخلوط کنید و روی پوست‌ خود بمالید. بعد از یک ربع صورت‌تان را بشویید.
یادآوری : باید از این مخلوط روزانه دوبار استفاده کنید.

 

 

۱۲. استفاده ازآسپرین

قرص آسپرین یک مسکن است و از آن برای تسکین جوش هم می‌توان استفاده کرد.

طرزاستفاده

استفاده از آسپرین برای درمان جوش درست کردن خمیری با یک سهم آسپرین و سه سهم آب است. هنگامی که خمیر
سفت شد آن را روی جوش‌ها بمالید. حدودا نیم ساعت بعد خمیر خشک می‌شود و می‌ریزد. بعد از آن می‌توانید صورت‌تان را بشویید.
یادآوری: روزانه یک بار این درمان را انجام دهید.

 

 

 

۱۳. استفاده از ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ورا با کاهش التهاب پوست احساسی عالی به شما می‌دهد، قرمزی جوش را از بین برده و پوست‌تان را صاف و درخشان می‌کند.

طرزاستفاده
ژل آلوئه‌ورا را به جوش‌ها بمالید و یک ربع بگذارید بماند.
یادآوری : بعد از یک ربع صورت‌ خود را با آب گرم بشویید.

 

 

 

۱۴. استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون حاوی آنتی‌ اکسیدان، ویتامین و آهن است. این روغن به دلیل داشتن خاصیت تسکین‌دهندگی پوست برای ترمیم جای جوش موثراست.

طرز استفاده
برای از بین بردن جای جوش ها قبل از خواب روی آن ها روغن زیتون بمالید.
ماساژ روغن به پوست را به مدت چند دقیقه تا زمانی که حس کنید روغن جذب پوست شده ادامه دهید.
پارچه ای تمیز را در آب گرم خیس کنید.
پارچه ی گرم را روی صورت‌ خود بگذارید تا بخار به آن برسد.
چربی باقی مانده را به آرامی از روی پوست پاک کنید.
یادآوری: بعد ازگذشت دو دقیقه صورت‌ خود را با آب بشویید.

 

 

اگر مدام جوش می‌زنید این کارها را انجام ندهید:

محصولات حاوی الکل استفاده نکنید

اگر از شیرپاک‌کن استفاده می‌کنید از محصولات با پایه‌ی الکل ایزوپروپیل یا سایر الکل‌های شوینده استفاده نکنید. الکل ماده‌ی قابض قدرتمندی است و لایه‌ی سطحی پوست
را برمی‌دارد، این امر باعث تولید بیشتر چربی از غدد پوستی می‌شود. نتیجه‌ی این کار پوستی خشک و قرمز است و احتمالا جوش‌های بیشتری می‌زنید.

غذای سالم و مصرف آب

با وجود اینکه غذاها دلیل جوش زدن نیستند، رژیم غذایی سالم کمک می‌کند بدن آنچه را که برای جنگیدن با جوش‌ها نیاز دارد در اختیار داشته باشد.

صبحانه بخورید ،صبحانه نیروی بی نظری برای فرایندهای متابولیسم بدن‌تان است و طول روز به شما انرژی می‌دهد.

میوه‌های تازه استفاده بکنید. و رژیمی متعادل داشته باشید که از همه‌ی گروه‌های غذایی در آن استفاده شده باشد.

روزانه حداقل ۸ لیوان، و اگر ورزش می‌کنید یا در فصل گرما به سر می‌برید بیشتر، آب بنوشید.

ورزش کنید

فواید ورزش کردن بی نهایت زیاد است، استرس را کاهش می‌دهد و به شما آرامش می‌دهد،انرژی‌تان را بالا می‌برد و به گردش خون در بدن کمک می‌کند. پوست نیز
از گردش خون بیشتر و اکسیژن‌رسانی بیشتری که در اثر فعالیت ورزشی ایجاد می‌شود سود می‌برد. اما دقت کنید که رطوبت نشسته روی پوست در اثر ورزش ، مکان مناسبی برای تجمع باکتری‌ها فراهم می‌کند. قبل از ورزش آرایش‌تان را پاک کنید.برای ورزش لباس نخی گشاد به تن کنید. بعد از ورزش به حمام بروید.

 

جوش‌ها را فشار ندهید

فشار دادن جوش‌ها با ناخن، سوزن یا هر وسیله‌ی دیگر می‌تواند مسیر باکتری‌ها را به عمق بیشتری از پوست باز کند که موجب عفونت میشود. همچنین این کار به بافت پوست آسیب می‌زند و احتمال باقی ماندن جای جوش را زیاد میکند.تماس زیاد دست‌ها با پوست مانند مالیدن یا تکیه دادن دست به چانه می‌تواند میکروب هارا به منافذ پوست وارد کند و سرعت جوش زدن را بالا ببرد.

از پوست‌ خود در مقابل آفتاب محافظت کنید

همیشه حتی روزهای ابری، از ضدآفتاب استفاده کنید. اگرچه حقیقت دارد که نزدیکی اندک با نور آفتاب می‌تواند در آغاز برای آکنه مفید باشد اما اشتباه نکنید این منافع کوتاه‌مدت هستند. تماس طولانی با نور آفتاب پوست‌تان را خشک می‌کند و باعث تولید بیشتر چربی پوست و تسریع ریزش سلول‌های مرده‌ی آن می‌شود. چربی بیشتر در کنار سلول‌های مرده‌ی پوستی زمینه‌ی مناسبی برای ایجاد جوش‌ها ایجاد می‌کند.

استراحت کنید

خواب خوب شبانه، به مدت حداقل ۸ ساعت، می‌تواند درمان بی نظیری برای جوش‌هایتان باشد. بدنی که خوب استراحت‌ کرده باشد منابع لازم را برای داشتن دستگاه ایمنی قوی دردارد. اگرچه سیستم ایمنی قوی به کلی مانع جوش نمی‌شود، اما در مبارزه با عفونت جوش‌ها کمک می‌کند و جوش‌ها با سرعت بالاتری بهبود پیدا می‌کنند.

آرام باشید

زمانی که در استرس باشید، غده‌ آدرنال، هورمون کورتیزول را روانه‌ جریان خون‌تان می‌کند. این هورمون غدد چربی پوست را به ترشح بیشتر ودارا می‌کند که می‌تواند به جوش زدن ختم یابد.مهم است که روزانه زمانی را به استراحت اختصاص بدهید، دوش بگیرید، مطالعه کنید یوگا انجام بدهید یا هر کاری که به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد. برای داشتن بدنی سالم همچنین داشتن پوستی زیبا و سالم، آرام بودن قدم مهم است.

 

 

اگر می‌خواهید پوست خوبی داشته باشید، این موارد ساده را رعایت کنید:

شست‌وشوی روزانه

روزی دو مرتبه با ملایمت صورت‌تان را بشویید تا چربی اضافه، باکتری‌ها و سلول‌های مرده را از سطح آن پاک کنید. فراموش نکنید که علت جوش، آلودگی پوست نیست
و شست‌و‌شوی بیش از حد تنها منجر به خشک شدن پوست و تحریک آن برای تولید میزان بیشتر چربی می‌شود. هرگز بیش از حد این کار را تکرار نکنید. اگر روالی برای
شست‌وشوی پوست‌تان به‌صورت روزانه، جواب داد همان را ادامه بدهید.

از سابیدن پوست با لایه‌بردارهای زبر بپرهیزید
لایه‌برداری پوست خوب است اما دقت کنید از لایه‌بردارهای خفیف که دانه‌های ریز و نرم دارند استفاده کنید. از مصرف محصولاتی که حاوی خرده‌های پوسته‌ی بادام یا زردآلو هستند خودداری کنید. این خرده‌ها می‌توانند پوست را تحریک کنند و حتی باعث خراش بشوند که به التهاب پوست دامن می‌زند.

 

انواع جوش یا آکنه

وقتی غدد چربی پوست که در انتهای فولیکول مو قرار دارند بیش‌فعال شوند جوش یا آکنه ظاهر می‌شود. نقاطی از بدن که بیشتر در معرض جوش زدن هستند عبارت است از: بالای کمر، سینه و شانه‌صورت. جوش علامت واضحی از التهاب پوستی است به خصوص زمانی که روی پوست ظاهر می‌شود.

انواع مختلفی از جوش‌ها :

جوش‌های زیرپوستی کمودون‌ (Comedone)کمودون یا به صورت مفرد کمودو (comedo) زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول مو بر اثر افزایش چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست مسدود شود. دو نوع از کمودون وجود دارد: سرسیاه و سرسفید.

جوش سرسفید (Whiteheads): با نام کمودون‌ بسته نیز شناخته می‌شوند، زیرا چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست از باز شدن مجرای بسته شده جلوگیری می‌کنند . اگر سر این التهاب بیرون بیاید شبیه دانه‌ای کوچک با حبابی از چرک است.

جوش سرسیاه (Blackheads): به کمودون‌های باز معروف هستند. این جوش‌ها به راحتی به چشم می‌آیند. رنگ تیره‌ای دارند و روی پوست ظاهر می‌شوند.
افرادی به اشتباه فکر می‌کنند این جوش‌ها در اثر آلودگی به وجود آمده‌اند وسعی در پاک کردن آنها می‌کنند. این کار فایده‌ای ندارد و ممکن است به پوست آسیب برساند و مشکلات دیگری ایجاد کند.
سیاهی سر این جوش‌ها غدد چربی پوست است که وقتی در معرض هوا قرار گرفته‌اند اکسید شده‌ و به این رنگ درمی‌آیند.

پاپول (Papules)
سفت‌دانه‌ها یا پاپول‌ها برآمدگی‌هایی سفت روی پوست هستند که در آنها مایع واضحی وجود ندارد. به رنگ‌های بنفش، قهوه‌ای، قرمز و صورتی رنگ هستند. آنها را لمس کنید ممکن است دردناک باشند. سعی کنید آنها را فشار ندهید ممکن است جای زخم‌ آن باقی بماند.

پاسچول (Pustules)
این جوش‌ها برعکس پاپول‌ها دارای چرکی هستند که روی سطح پوست به وضوح دیده می‌شود.این جوش‌ها قرمز و سطح رویی آنها چرک‌آلود است.
این چرک سفید یا زرد است که معمولا مخلوطی ازگلبول‌سفید ،باکتری و سلول‌های مرده‌ی پوستی است. دستکاری این جوش‌ها به باقی ماندن جای جوش تیره‌رنگ و جای زخم ختم می‌شود.

ناب (Knobs)
از لحاظ ظاهر شبیه به سفت‌دانه‌ها اما بزرگ‌تر از آنها هستند. این جوش‌ها دردناک هستند و در زیر پوست قرار دارند.

کیست‌ (Cysts)
این زائده‌ها مانند پاسچول‌ها پر از چرک هستند، اما اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند و دردناک بوده و معمولا جای‌شان روی پوست باقی می‌ماند.

پیشگیری از جوش صورت
جلوگیری از تشکیل جوش‌، راز کنترل آنست؛ علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد. گرچه اغلب آدم‌ها به غلط بر این باورند که جوش زدن با آلودگی سطح پوست یا مصرف غذاهای خاص مرتبط است اما، جوش زدن به ترکیبی از عوامل مرتبط است که برخی از کنترل ما خارجند؛ تعادل هورمونی و سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست ما از آن جمله‌اند. با وجود اینکه به طور قطع جوش زدن تقصیر شما نیست اما در برابر جوش‌ها بی‌دفاع هم نیستید. شما برای کمک به بدن‌تان برای
مقابله با جوش‌ها می‌توانید آنچه را که بدن برای قدرتمند و سالم بودن بدان نیاز دارد در اختیارش بگذارید.

 

فیلم آموزش رفع جوش صورت:

منبع:سایت چطور