کمر درد اغلب در بارداری امری طبیعی است و در نیمه ی دوم بارداری این درد بیشتر می شود و گاهی تا تولد نوزاد این درد به همراه است و بعد از بدنیا آمدن کودک این درد به مرور زمان از بین می رود.

علت کمر درد در بارداری

انواع کمر درد

درد در سیاتیک

اگر بیمار درد سیاتیک داشته باشد معمولا درد بیشتری را در ساق و زیر زانوی خود احساس می کند و درد کمر معمولا کاهش می یابد.این بیماری انگشتان پا و خود پا را درگیر می کند و باعث سوزن سوزن پا می شود،حتی گاهی این بیماران در دفع مدفوع و ادرار خود دچار مشکل می شوند.

درد در قسمت های خلفی لگن

این نوع کمر درد در دوران بارداری شایع ترین نوع درد کمر است برخی بیماران در ناحیه ی مهره های خود این درد را بیشتر احساس میکنندکه اغلب با راه رفتن،خم شدن،ایستادن،نشستن و…..به وجود می آید.برخی کارها باعث تشدید شدن این بیماری می شود.مثل نشستن روی صندلی و به سمت جلو یا پایین خم شدن.

درد در قسمت مهره های کمر

این درد معمولا در ناحیه ی ستون فقرات خود را نشان می دهدو بیشتر شبیه کمر درد های دوران قبل از بارداری است.در ستون فقرات،اطراف ستون فقرات ودر اطراف کمر احساس می شود.اگر فرد بیمار شی سنگین بلند کند یا مدت زیادی سر پا بایستد درد بیشتری احساس می کند.

علت کمر درد

با بزرگ شدن شکم فرد،عضلات لگن به سمت بیرون کشیده می شود و باعث احساس فشار زیاد در کمر بیمار می شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر درد کمر بیمار بیشتر از دو هفته طول بکشد باید به پزشک مراجعه کند.در صورت وجود هر کدام یک از این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کند:

– اگر کمر درد با خون ریزی از واژن و تب یا سوزش هنگام دفع ادارار همراه داشته باشد.

-در صورتی که بیمار تب یا استفراغ کند یا خون در ادرار مشاهده شود که این علائم نشان دهنده ی عفونت کلیه است.

-در صورتی که بیمار در اواخر دوره ی دوم یا سوم دچار کمر درد می شودکه این علائم نشان دهنده ی زایمان زودرس می باشد.

-در صورتی که فرد در پاهایش هیچ گونه حسی نداشته باشد.

درمان کمر درد

ورزش کردن-طب سوزنی-استفاده از کیسه آب گرم و سرد